.
.
.

ونزوئلا.. فراخوان «رئیس‌جمهوری موقت» برای آغاز اعتصاب سراسری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا که خود را رئیس جمهوری موقت این کشور اعلام کرده، روز یکشنبه 28 ژانویه 2019 برای برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز در روز دوشنبه علیه نیکلاس مادورو و درخواست برگزاری انتخابات آزاد، فراخوان داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس پارلمان ونزوئلا که مخالفان مادورو بر آن کنترل دارند، با انتشار ویدیویی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر، برای اعتصاب عمومی «صلح آمیز» با هدف فلج کردن دولت مادورو و سپس آغاز راهپیمایی بزرگ ملی فراخوان داد.

ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا و چندین کشور آمریکای لاتین، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند. به موازات این اقدام آمریکا، شش کشور اروپایی اسپانیا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، پرتغال و هلند، ضرب الاجلی 8 روزه به دولت نیکلاس مادورو تعیین کردند تا طی آن برای برگزاری انتخابات آزاد فراخوان دهد. اما مادورو ضرب الاجل کشورهای اروپایی را برای اعلام برگزاری انتخابات آزاد رد کرد.

پیشتر کشورهای اروپایی گفته بودند اگر نیکلاس مادورو ظرف روزهای آینده برگزاری انتخابات را اعلام نکند، خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت به رسمیت خواهند شناخت.

در همین حال، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هشدار داده که اگر دیپلمات‌های آمریکایی، با تهدید یا خطری مواجه شوند، پاسخ واشنگتن، قوی و قاطع خواهد بود.

ونزوئلا، کشوری نفت‌‍خیز است اما در عین حال از بحران اقتصادی رنج می‌برد. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که نرخ تورم در ونزوئلا در سال 2019 به 10 میلیون درصد برسد. این کشور همچنین از کمبود غذا و دارو رنج می برد.

به گفته دیدبان نزاع‌های اجتماعی ونزوئلا اعتراضات این کشور تاکنون به کشته شدن دست کم 29 نفر منجر شده است.

به گفته سازمان ملل متحد دولت نیکلاس مادورو، بیش از 350 نفر را در روزهای گذشته بازداشت کرد.