.
.
.

آمریکا تهدید به «واکنش قوی» در صورت هرگونه اقدام خشونت‌آمیز علیه اپوزیسیون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا یکشنبه 27 ژانویه به نظام نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا درباره هر گونه اقدام «هراس افکن و خشن» علیه اپوزیسیون یا هیئت نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در کاراکاس، هشدار داد و تهدید به «واکنش قوی» در صورت وقوع چنین اتفاقی کرد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در توئیتی که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرده، نوشت: «هر گونه اقدام هراس افکن یا خشونت آمیز در حق کارکنان هیئت نمایندگی دیپلماتیک، خوان گوایدو رهبر دموکرات ونزوئلا یا جمعیت ملی (پارلمان)، تعرضی خطرناک به حاکمیت قانون به شمار خواهد آمد و واکنشی قوی در پی خواهد داشت».

با وجود این‌که در این هشدار، هیچ گروه یا شخصی را به طور مستقیم خطاب قرار نداده، اما بولتون در توئیتی پیش از این نوشته بود: «پشتیبانی کوبا از نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان وابسته به مادورو، مساله‌ای مشهور است».

از سویی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین) یکشنبه اعزام مزدورانی روس در ونزوئلا به منظور حمایت از مادورو را تکذیب کرد.

مادورو چهارشنبه هفته گذشته، قطع روابط با ایالات متحده آمریکا را اعلام کرده بود. واشینگتن در واکنش به این اقدام، اعلام کرد که یک رئیس‌جمهوری سوسیالیست، حق قطع روابط و اخراج دیپلمات‌ها را ندارد.

ایالات متحده آمریکا و شماری دیگر از کشورها، خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند. اسپانیا، فرانسه، آلمان و بریتانیا هم شنبه اعلام کردند که چنانچه ظرف 8 روز فراخوان انتخابات در ونزوئلا صادر نشود، گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت به رسمیت خواهند شناخت.

گوایدو که ریاست پارلمان ونزوئلا را بر عهده دارد، هفته گذشته در حضور ده‌ها هزار تن از هوادارانش در کاراکاس، خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت معرفی کرد.