.
.
.

رئیس‌جمهوری ترک‌تبار قرقیزستان باید رسما «قالپاق» به سر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به زودی قانونی در قرقیزستان تصویب می‌شود که براساس آن رئیس‌جمهوری این کشور، باید در دیدارهای رسمی کلاه ملی این کشور که «قالپاق» نام دارد، را به سر کند. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که سال گذشته به لباس ملی این کشور توهین شد.

یک کمیته پارلمانی روز دوشنبه 21 ژانویه 2019 پیشنهاد قانونی را تایید کرد که براساس آن افرادی که به این کلاه توهین کنند را جریمه می‌کند.

در اواخر سال 2017 تصویری منتشر شد که در آن سگی یک کلاه قالپاق بر سر داشت. انتشار این تصویر موجی از اعتراضات را در این کشور به همراه داشت.

قالپاق که معمولا کلاه پشمینه سفید رنگ است، در قرقیزستان یک نماد مهم به شمار می‌آید و قرقیزها روزی تحت عنوان روز ملی قالپاق دارند.

چوبوک تورگون، مشاور پیشین ریاست‌جمهوری قرقیزستان سال پیش به خبرگزاری فرانس‌پرس گفته بود: «قالپاق نماد کوه‌های زیبای مملو از برف قرقیزستان است.»

ملی‌گراهای قرقیز خواستار جریمه صاحبان سگی شدند که به کلاه ملی آنها توهین کرده بود. این موضوع جنجال‌های بسیاری در پی داشت و پس از آن پارلمان قرقیزستان 5 مارس را به عنوان روز ملی قالپاق تصویب کرد.

قرقیزها یا مردم قرقیز یکی از ملل ترک‌‌تبار در آسیای میانه هستند، قرقیزستان موطن قرقیزها و قرقیزی زبان آنان به شمار می‌رود. اکثریت قرقیزها را مسلمانان اهل سنت تشکیل می‌دهند.