.
.
.

نخستین پرواز بزرگترین هواپیما با بدنه دوقلو نزدیک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بزرگترین هواپیمای جهان به نام استِراتولانچ با بدنه دوقلوی غول پیکر، وزنی حدود 226 تُن و طول بال‌های 318 متری یک گام دیگر به نخستین پرواز خود نزدیک شد.

بر اساس گزارش سی ان ان، یکشنبه 20 ژانویه، هواپیمای عظیم‌الجثه «استراتولانچ» که سال 2018 برای انجام آزمایش‌های اولیه از آشیانه خود خارج شد در سال 2019 به نخستین پرواز خود نزدیک می شود. این هواپیما در ایالت کالیفرنیای آمریکا تولید و رونمایی شده است.

در ادامه این گزاش آمده که هواپیمای «استراتولانچ» به منظور پرتاب موشک‌هایی که ماهواره‌ها را به فضا می‌فرستند، طراحی شده است.

طول بال‌های این هواپیما نزدیک به 36 متر است. استراتولانچ از 6 موتور هواپیماهای بوئینگ 747 بهره می‌برد. ارتفاع این هواپیما بیش از 15 متر است و می‌تواند بیش از 220 تن بار را حمل کند. همچنین، این هواپیمای عظیم‌الجثه 28 چرخ دارد.

این هواپیما که دو بدنه مجزا دارد، برای انجام آزمایش‌های سوخت‌گیری از آشیانه خود از پایگاه هوایی و فضایی موهاوی در کالیفرنیا در سال 2018 خارج شد و تحت آزمایش‌های مختلفی قرار گرفت.

با این‌که استراتولانچ میان هواپیماهای جهان بیشترین طول بال را دارد، هواپیمای آنتونوف اِی‌اِن-225 نسبت به آن طول بیشتری دارد.

«پل آلن» – یکی از بنیان‌گذاران شرکت مایکروسافت – از این پروژه حمایت کرده است.

هواپیمای استِراتولانچ در تست اولیه، با سرعت 74 کیلومتر بر ساعت روی باند فرودگاه حرکت کرد و با بهبود رکورد قبلی‌اش، یک گام دیگر به نخستین پرواز خود نزدیک شد. حرکت این هواپیمای روی باند فرودگاه، بخشی از برنامه تحقق اولین پرواز این هواپیماست که در سال 2019 عملی می‌شود.