.
.
.

منابع دیپلماتیک: اتحادیه اروپا دیگر نمی‌تواند رفتار بی‌ثبات کننده تهران را تحمل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی منابع دیپلمات‌های اروپایی به العربیه اطلاع دادند که کشورهای اتحادیه اروپا به ایران هشدار دادند که اعضای این اتحادیه دیگر توانایی تحمل نقض مکرر حقوق بشر، رفتار خصمانه و بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و فعالیت‌های موشکی این کشور را ندارند.

طبق این منابع تعدادی از کشورهای اروپایی نسبت به رفتار ایران بویژه تلاش‌های اخیر تهران برای ترور فعالان سیاسی مخالف در کشورهای غربی به شدت هشدار دادند.

این کشورها به مقامات ایران گوشزد کردند که در صورت ادامه سیاست بی ثبات کننده در منطقه خاورمیانه و ادامه فعالیت‌های تروریستی اروپائیان در خاک دیگر کشورها، اتحادیه اروپا در قبال ایران سياستی و موضعی مانند موضع و سیاست واشنگتن عایه ایران اتخاذ خواهد.

این منابع تاکید کردند، دیپلمات‌های اروپایی در اوایل ماه جاری در دیدار با ایرانی‌ها به آنها تاکید کردند که کشورهای اروپایی دیگر نمی‌توانند فعالیتهای تهران در زمینه آزمایش موشک‌های بالستیک یا توطئه‌های مکرر ترور مخالفان در خاک این کشورها را تحمل نمی‌کنند.

طبق گفته این منابع مواضع جدید اروپا برای نمایندگان ایران ناخوشاینده بود.

به دنبال این نشست بود که اتحادیه اروپا برای اولین پس از توافق هسته‌ای میان قدرت‌های بزرگ غرب با ایران در سال 2015 در وین، تحریم‌هایی را علیه تهران اعمال کردند.

مقامات اروپایی همچنین به ایران هشدار دادند که پس از کنفرانس «ورشو» که مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا از آن سخن گفت، کشورهای اروپایی احتمالا به دو دسته تقسیم خواهند شد برخی از کشورهای اروپایی بخصوص کشورهای شرق اروپا در کنار آمریکا خواهند ایستاد.

کنفرانس «ورشو» قرار است در باره نقش ایران در منطقه خاورمیانه را بررسی کند.

به گفته این منابع تغییر در مواضع کشورهای اروپایی نسبت به ایران عواقب وخیمی برای دولت حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور در بر خواهد داشت.