.
.
.

کُردها از روسیه خواسته‌اند خودمختاری‌شان را تضمین کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سندی فاش شده که نقشه‌راهی شامل 11 ماده را نشان می‌دهد که در آن مسئولان کُرد از روسیه خواسته‌اند، در مقابل به رسمیت شناختن بشار اسد، دولت مرکزی، پرچم، مرزها و ارتش سوریه، در قانون اساسی جدید مشارکت آنها در منابع طبیعی و پایان دادن اقدامات تبعیض‌آمیز و به رسمیت شناخته شدن منطقه شمال شرق سوریه به عنوان یک منطقه خودمختار را تضمین کند.

یک مقام کردی به روزنامه الشرق الأوسط گفت که مقامات کرد این نقشه راه را به طرف روسی داده‌اند. موارد مطرح شده در این سند همان چیزهایی است که سیبان حمو، فرمانده گردان‌های حمایت خلق کُرد در دو دیدار غیرعلنی خود از روسیه مطرح کرده و خواستار این موضوع شده بود که روسیه هر توافقی بین دمشق و کردها را تضمین کند.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در اواخر سال گذشته اعلام کرد سربازانش را به شکل سریع و کامل از سوریه خارج می‌کند، سیبان حمو به پایگاه نظامی حمیمیم و دمشق رفت و در حضور فرماندهان روسی با سرلشکر علی مملوک، رئیس سازمان امنیت ملی، علی ایوب، وزیر دفاع و همچنین رئیس سازمان اطلاعات ارتش دیدار و گفتگو کرد.

فرمانده گردان‌های حمایت خلق کُرد همچنین در 29 دسامبر به موسکو رفت و با سرگئی شویگو، وزیر دفاع، والری گیراسیموف، رئیس ستاد ارتش و سرگئی رودسکوی، رئیس اتاق عملیات ستاد ارتش دیدار کرد.

در نقشه راه 11 ماده‌ای کُردها، 6 ماده به مطالبات دمشق از کُردها و 5 ماده به مطالب کردها اختصاص یافته است. براساس این سند، سوریه یک کشور یکپارچه به مرکزیت دمشق است و مرزهای بین‌المللی و دولت مرکزی آن محترم شمرده شده و بشار اسد، براساس انتخاباتی که در سال 2014 برگزار شد، رئیس‌جمهوری همه سوری‌ها خواهد بود.