.
.
.

شاعر سوئدی به اتهام افشای نام برندگان نوبل مجبور به کناره گیری شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«کاترین فروستنسون» شاعر سوئدی که نام برندگان نوبل ادبیات را پیش از اعلام فاش می‌کرد در نهایت مجبور به ترک آکادمی سوئد شد.

بر اساس گزارش رویترز، شنبه 19 ژانویه، آکادمی سوئد (فرهنگستان ادب سوئد) اعلام کرد یکی از اعضایش به نام «کاترین فروستنسون» که شاعر مطرح سوئدی است به سبب افشای نام برندگان جایزه نوبل ادبیات، این نهاد ادبی را ترک خواهد کرد.

«فروستنسون» همسر «ژان کلود آرنو» عکاس فرانسوی است که عامل اصلی بروز رسوایی اخلاقی در اکادمی سوئد و لغو اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال 2018 است. «ژان کلود آرنو» سال گذشته به جرم تجاوز، به دو و نیم سال زندان محکوم شد.

«آرنو» که صاحب یک موسسه فرهنگی مرتبط با آکادمی سوئد در استکهلم بود، علاوه بر اتهام‌های اخلاقی به افشای نام برندگان نوبل ادبیات در چند مورد متهم شده بود. او توسط همسرش «کاترین فروستنسون» از نام برندگان مطلع می شد.

آکادمی سوئد اعلام کرد «فروستنسون» پس از ترک آکادمی سوئد از این پس مستمری مادام‌العمر به مبلغ 1400 دلار دریافت خواهد کرد. با این وجود این شاعر سوئدی اتهام افشای اطلاعات محرمانه آکادمی را انکار می کند.

فرهنگستان سوئد (آکادمی سوئد) 232 سال پیش توسط پادشاه سوئد و برای حفاظت از زبان سوئدی شکل گرفت و از سال 1901 برنده نوبل ادبیات را به نمایندگی از بنیاد آلفرد نوبل انتخاب کرده است. پس از رسوایی سال گذشته اکادمی سوئد، چندین عضو این نهاد ادبی از کار خود کناره‌گیری کردند.

آکادمی نیز برای ترمیم اعتماد عمومی به این نهاد ادبی به معرفی چند عضو و تشکیل کمیته نوبل جدید اقدام کرده است.

پس از لغو نوبل ادبیات در سال 2018، قرار است در سال جاری میلادی، دو برنده نوبل در شاخه ادبیات معرفی شوند.