.
.
.

اجلاس دوجانبه میان ترامپ و کیم در اواخر ماه فوریه برگزار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید جمعه 18 ژانویه اعلام کرد که اجلاس دوجانبه دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در اواخر ماه نوامبر برگزار خواهد شد.

این خبر از سوی کاخ سفید پس از آن اعلام شد که کیم جونگ چول، مذاکره کننده ارشد در پرونده هسته‌ای کره شمالی و رییس دستگاه اطلاعاتی پیونگ یانگ که شخصیتی تندرو است، تلاش‌های دیپلماتیک خود را در واشینگتن جهت تدارک و هماهنگی برای دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی آغاز کرده است.

دیدار مقام ارشد کره شمالی از آمریکا نشانه نادری از تحرک احتمالی و بی سابقه در روند خلع سلاح هسته‌ای است که از زمان نشست تاریخی میان ترامپ و رهبر کره شمالی در سنگاپور تاکنون معطل مانده است.

سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به مدت یک ساعت و نیم با کیم جونگ چول درباره خلع سلاح هسته‌ای و امکان برگزاری نشستی دوجانبه میان رهبران دو کشور که (پیش‌بینی می‌شود) در اواخر ماه فوریه برگزار شود، گفتگو کرد. رییس جمهوری همچنین امیدوار است تا با رهبر کره شمالی دیداری داشته باشد که مکان برگزاری آن متعاقبا اعلام خواهد شد».

هیچ‌گونه نشانه‌ای برای کاهش اختلافات وجود ندارد

علی‌رغم اعلام تدراک برای برگزاری نشستی دیگر میان رهبران دو کشور کما‌کان هیچ‌گونه نشانه‌ای برای کاهش اختلافات وجود ندارد و تحقق خواسته ایالات متحده آمریکا مبنی بر اینکه کره شمالی از برنامه هسته‌ای خود، دست بکشد و از سوی دیگر مطالبه پیونگ یانگ برای از میان برداشتن تحریم‌های بین المللی بعید به نظر می‌رسد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که پس از انقعاد اجلاس دوجانبه با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور در ژوئن سال گذشته اعلام کرده بود، «خطری را که کره شمالی تشکیل می‌دهد به پایان رسیده است» چند ساعت قبل از رسیدن کیم جونگ چول به واشینگتن اما از استراتژی تعدیل شده آمریکا برای دفاع موشکی پرده برداشت که در آن از کره شمالی به عنوان «تهدیدی مستمر و غیر عادی» یاد شده است.

اولین اجلاس دوجانبه سران آمریکا و کره شمالی با تعهد مبهمی از سوی کیم جونگ اون در جهت اقدام به خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره همراه بوده اما پس از آن و در این راستا هیچ‌گاه گام‌های ملموس مورد نظر آمریکا از سوی پیونگ یانگ اتخاذ نشده است.

دیدار ترامپ با مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کره شمالی روز جمعه در کاخ سفید و پس از گفتگوهای 45 دقیقه‌ای میان کیم جونگ چول و مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا انجام شد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا بدون ارائه جزئیاتی اعلام داشت که مایک پمپئو « گفتگوهای خوبی» را با کیم جونگ چول مقام ارشد کره شمالی در واشینگتن درباره تعهداتی که رهبران دو کشور در اجلاس سنگاپور داده‌اند، انجام داده است.