.
.
.

پس از کشته شدن سربازان آمریکایی در سوریه.. پنس: داعش را شکست دادیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا چهارشنبه 16 ژانویه گفت که گروه داعش در سوریه شکست خورده است؛ سخنانی که ساعاتی پس از کشته شدن شماری از سربازان آمریکایی در شمال سوریه در حمله‌ای که گروه داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، بیان شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پنس در نطقی در حضور 184 تن از روسای هیئت‌های دیپلماتیک آمریکایی در سراسر جهان که در واشینگتن گردهم آمده بودند، اشاره‌ای به کشته شدن سربازان آمریکایی نکرد.

پنس خطاب به سفرا و دیپلمات‌های بلندپایه آمریکایی گفت: «نظام خلافت فروپاشید و داعش شکست خورد».

پیش از آن الیسا فرح سخنگوی پنس گفته بود که ماجرای کشته شدن سربازان آمریکایی به او گزارش شده است.

گزارش‌های متفاوتی درباره شمار سربازان آمریکایی کشته شده در انفجاری که در شهر منبج در شمال سوریه روی داد، منتشر شده است. در حالی که یک مقام مسئول آمریکایی از کشته شدن چهار سرباز خبر داد، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، شمار کشته شدگان را 20 تن از جمله 5 سرباز آمریکایی اعلام کرد.

یک مقام مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت در انفجاری که یک سایت وابسته به داعش مدعی شد در نتیجه حمله انتحاری بوده، چهار سرباز آمریکایی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه در این باره گزارش داد که شمار کشته شدگان انفجار به دستکم 19 تن درسید.

این نخستین حمله‌ طی ده ماه اخیر است که نیروهای ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا را در منبج هدف قرار می‌دهد.

این حمله حدود یک ماه پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیم برای خارج کردن همه ویروهای آمریکایی از سوریه را اعلام کرد؛ نیروهایی که شمارشان به حدود 2 هزار تن می‌رسد و به گفته او با شکست داعش، ماموریت‌شان به پایان رسیده است.

این اعلام باعث شد جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا استعفا دهد.