.
.
.

ارتش آمریکا «سامانه گنبد آهنین» از اسرائیل می‌خرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی منابع در صنایع نظامی در تل‌آویو چهارشنبه 16 ژانویه خبر دادند که ارتش آمریکا قصد دارد سال 2020 دو أتشبار از سامانه پدافند موشکی «گنبد آهنین» ویژه موشک‌های کوتاه برد و میان برد از اسرائیل خریداری کند.

این منابع گفتند که مذاکرات در این باره پیشرفت قابل توجهی داشته و دولت آمریکا از کنگره درخواست بودجه‌ای 373 میلیون دلاری برای این قرارداد کرده است.

سایت آمریکایی inside defence ویژه امور امنیتی در این باره نوشت که ارتش آمریکا خواهان آن است که این دو آتشبار را تا سال 2020 تحویل بگیرد. بنا بر این گزارش، ارتش آمریکا همچنین می‌خواهد سامانه رادار ویژه گنبد آهنین را خریداری کند.

در گزارشی که به کنگره ارائه شده آمده است که توانایی‌های گنبد آهنین اسرائیل، بسیار بیشتر از توانایی‌های گنبد آهنینی است که در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد.

در این گزارش آمده که ارتش آمریکا خواستار بودجه‌ای اضافی برای ادغام سامانه اسرائیلی در واحدهای خود نیز شده است؛ مساله‌ای که نشان از احتمال عقد قراردادهایی از این دست در آینده هم دارد.

قراردادی مرتبط با امنیت ملی

صنایع نظامی اسرائیل، این قرارداد را دارای ارزشی بیش از سود اقتصادی دانست. سخنگوی صنایع نظامی اسرائیل در این باره گفته است: «بسیار به ندرت آمریکا از کشورهای دیگر اسلحه می‌خرد. این مساله با حساسیت‌های امنیت ملی مرتبط است. از سوی دیگر ایالات متحده به طور معمول از لحاظ تکنولوژی بر دیگران برتری دارد. با وجود این‌که اسرائیل در ده‌های اخیر به آمریکا تکنولوژی فروخته اما این بار سخن درباره فروش سامانه دفاعی کامل مطرح است».

از سویی روزنامه اسرائیلی «یدعوت احرنوت» چهارشنبه نوشت که دو آتش‌باش شامل 12 راکت انداز، دو دستگاه سنسور، دو مرکز مدیریت و کنترل و 240 موشک ردیاب خواهد بود.

هزینه بالا

این روزنامه افزود: «ارتش آمریکا از سال‌ها پیش به دنبال سامانه‌ای بود که با استفاده از آن از نیروهای خود در برابر موشک‌ها، راکت‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین، خمپاره‌ها و دیگر تهدیدها در میدان نبرد حمایت کند. ایالات متحده تلاش کرد سامانه‌ای از این دست بسازد تا بتواند موشک‌های هوا به هوای آمریکایی را ردگیری و منهدم کند. ساخت این سامانه اما بسیار گران است و نتوانست تمام نیازهای ارتش را پاسخ بگوید. بدین ترتیب ارتش آمریکا تصمیم گرفت سامانه گنبد آهنین از اسرائیل خریداری کند».