فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ از ترکیه خواست با کُردها «بد رفتاری» نکند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 14 ژانویه در مکالمه تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، از او خواست تا آنکارا با کُردها بد رفتاری نکند.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، دو رئیس‌جمهوری در مکالمه تلفنی خود، درباره اوضاع در سوریه گفت‌وگو کردند.

  بنا بر بیانیه‌ای که دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه صادر کرد، ترامپ و اردوغان بر ضرورت «فرصت ندادن به نیروهایی که قصد مانع تراشی در برابر خروج آمریکا از سوریه دارند» تاکید کردند.

  اردوغان در مکالمه تلفنی با ترامپ، از تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از سوریه استقبال کرد و گفت: «ترکیه آماده است هرگونه پشتیبانی لازم را به ایالات متحده ارائه دهد».

  ماه گذشته به صورت ناگهانی ترامپ تصمیم خود برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام کرد؛ تصمیمی که مخالفانی در داخل آمریکا هم داشت و باعث استعفای جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده شد.

  در بیانیه ریاست‌جمهوری ترکیه آمده که اردوغان تاکید کرد: «ترکیه مشکلی با کُردها ندارد بلکه در پی نبرد علیه گروه‌های تروریستی است که امنیت ملی‌اش را تهدید می‌کنند».

  دو رئیس‌جمهوری همچنین درباره طرح برپایی «منطقه‌ای امن خالی از تروریسم در شمال سوریه» گفت‌وگو کردند.

  کاخ سفید آمریکا با تایید خبر مکالمه تلفنی ترامپ و اردوغان افزود که رئیس‌جمهوری ایالات متحده «بر اهمیت بد رفتاری نکردن ترکیه با کُردها و دیگر نیروهای تحت حمایت آمریکا در سوریه تاکید کرد».

  کاخ سفید افزود که «ترامپ تمایل خود را در همکاری با اردوغان برای حل و فصل نگرانی‌های امنیتی در شمال شرق سوریه، ابراز کرد».

  پیش از این ترامپ به ترکیه درباره حمله به مواضع کُردها در شمال سوریه هشدار داده بود. او دوشنبه در توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر تهدید کرد اگر ترکیه جنگجویان کُرد تحت حمایت واشینگتن را هدف قرار دهد، ایالات متحده اقتصاد ترکیه را ویران خواهد کرد.

  این سخنان با واکنش مقام‌های ترکیه مواجه شد؛ اگرچه پس از آن اعلام شد که ترامپ و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در مکالمه‌ای تلفنی درباره ایجاد منطقه‌ای حایل در مرزهای سوریه و ترکیه گفت‌وگو کردند.

  ترکیه جنگجویان کُرد یگان‌های حمایت از خلق را امتداد حزب کارگران کُردستان و گروهی «تروریستی» می‌داند. از این رو بارها تهدید کرده که مواضع آن‌ها را در شمال سوریه هدف قرار خواهد داد.

  یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) متحدان آمریکا در جنگ علیه گروه داعش هستند.

  ترکیه در هفته‌های اخیر تهدید به آغاز اقدامی نظامی علیه مواضع کُردهای سوریه کرده است؛ مساله‌ای که باعث تنشی جدید میان واشینگتن و آنکارا شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران