.
.
.

آمریکا: هیچ کشور جدیدی را از تحریم‌های نفتی ایران معاف نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز شنبه 12 ژانویه 2019 اعلام کرد که آمریکا می‌خواهد درآمدهای ایران را محدود کند و از این رو هیچ کشور جدیدی را از تحریم‌های نفتی مستثنی نخواهد کرد.

برایان هوک که در کنفرانسی با موضوع انرژی در ابوظبی سخن می‌گفت، تاکید کرد: «هیچ کشور جدیدی را [از تحریم‌های] خرید نفت خام ایران مستثنی نخواهیم کرد.»

با شروع دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران در 5 نوامبر 2018، آمریکا کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی را از تحریم‌ها مستثنی کرد.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران درباره برنامه کشورش پس از به پایان رسیدن مدت این استثناها در ماه می، گفت:«ایران بیش از پیش انزوای اقتصادی که تحریم‌های ما بر این کشور تحمیل کرد را درک می‌کند. ما واقعا می‌خواهیم رژیم [ایران] را از درآمدهایش محروم کنیم.»

او درباره حجم درآمدهای نفتی در اقتصاد ایران گفت: «80 درصد درآمدهای ایران از صادرات نفت است و آنها کشور شماره یک در حمایت از تروریسم هستند. ما می‌خواهیم این رژیم را از پول‌هایی که نیاز دارد، محروم کنیم.»

تنش میان آمریکا و ایران پس از آن بالا گرفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در ماه می 2018 از توافق برجام خارج شد و آن را یک توافق مشکل‌دار خواند که به نفع ایران است. ترامپ با خروج از برجام دستور داد تحریم‌هایی که براساس این توافق تعلیق شده بودند، از سرگرفته شوند.

برایان هوک تاکید کرد که «ایران بدون فشار به میز مذاکرات بازنخواهد گشت» و گفت: «ما توافق جدید و بهتری با ایران می‌خواهیم. اما در این بین ایران را از میلیاردها دلار محروم می‌کنیم. آنها بحران نقدینگی دارند.»

تهران مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای را رد کرده و بر برنامه موشک‌های بالستیک خود اصرار دارد. ایران ادعا می‌کند این برنامه موشکی که موجب نگرانی آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای‌اش شده، دفاعی است و درباره آن مذاکره نمی‌کند.

برایان هوک همچنین از کاهش واردات نفت ایران از سوی چین استقبال کرد و کاهش‌های بیشتری را پیش‌بینی کرد و گفت: «هنوز در اول کار هستیم.»

داده‌های مربوط به نفتکش‌ها و منابع نفتی در ایران نشان می‌دهد که صادرات نفت خام این کشور در ماه ژانویه برای سومین ماه متوالی به شدت کاهش می‌یابد و این کشور در سایه تحریم‌ها مشکل جدی برای یافتن مشتری دارد.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت روز شنبه 5 ژانویه 2019 گفت که هیچ کشوری حاضر نیست حتی یک بشکه بیش از معافیت‌هایی که آمریکا برای برخی خریداران نفت ایران در نظر گرفته بخرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با اذعان به نفوذ مالی ایالات متحده آمریکا و با اعتراف به موثر بودن تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران توضیح داد: «چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و بقیه کشورهایی که برای واردات نفت ایران از آمریکا معافیت گرفته‌اند حاضر نیستند یک بشکه بیشتر از معافیتی که گرفته‌اند از ایران نفت خریداری کنند.»