.
.
.

پمپئو: باید رو در روی آیت‌الله‌های ایران ایستاد نه اینکه آنها را در آغوش گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 10 ژانویه 2019 گفت که ایران تلاش‌هایش برای مقابله با اقدامات خرابکارانه ایران را متوقف نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا که در دانشکاه آمریکایی قاهره سخن می‌گفت، تاکید کرد: «ضروری است که رو در روی آیت‌الله‌ها بایستیم نه اینکه آنها را در آغوش بگیریم... تحریم‌ها هیچ‌گاه نباید از روی دوش ایران برداشته می‌شدند و نباید ابزاری برای همکاری با ایران وجود داشته باشد.»

پمپئو گفت که کشورهای منطقه برای ممانعت از توسعه نفوذ ایران در منطقه با واشنگتن همکاری می‌کنند و دولت دونالد ترامپ می‌کوشد ائتلافی متشکل از مصر، اردن و کشورهای خلیج تشکیل دهد.

او توضیح داد که «در نتیجه تحریم‌های آمریکا همه جهان از خرید نفت ایران دست کشید» و گفت که آمریکا اوضاع فعلی لبنان را که به دلیل حزب‌الله به وجود آمده نمی‌پذیرد.

پمپئو تاکید کرد: «تلاش‌هایمان برای مقابله با اقدامات خرابکارانه ایران در منطقه و فعالیت بازوهای این کشور از جمله حزب الله که همه قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند، را متوقف نمی‌کنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا با انتقاد از سخنرانی سال 2009 باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در مصر، تاکید کرد که دولت اوباما در خوانش‌های تاریخی دچار اشتباه شد و روی زندگی میلیون‌ها نفر در مصر و سرتاسر منطقه تاثیر منفی گذاشت.

او در ادامه انتقادهایش از دولت اوباما گفت که دولت فعلی، آمریکا را با قدرت به صحنه بین‌المللی بازگرداند و تا قبل از بین بردن تروریسم از منطقه خارج نخواهد شد.

پمپئو گفت: «آمریکا برای مدتی طولانی در خاورمیانه و تحولات منطقه در سال 2009 غایب بود و دونالد ترامپ نقش آمریکا در منطقه را بازگرداند.»

او رسیدن داعش به عراق را در نتیجه نبود آمریکا دانست و گفت که «دوران بی‌تفاوتی و غیبت آمریکا در خاورمیانه به پایان رسیده است.»

وزیر امور خارجه آمریکا درباره سوریه نیز گفت که آمریکا رژیم اسد را در سوریه موشک‌باران کرد و امیدوار است دوباره وادار به این کار نشود.

او گفت که آمریکا یاد گرفته است که «هر عقب‌نشینی آمریکا، یک هرج و مرج را در منطقه در پی خواهد داشت.»

او گفت که با شکست داعش میلیون‌ها نفر در عراق و سوریه زندگی طبیعی خود را از سر گرفته‌اند. او تاکید کرد که «سعودی و کشورهای خلیج با سخاوت به پناهجویان سوری کمک کردند.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پایان گفت: «همه ما فرزندان حضرت ابراهیم هستیم و من شخصا نسخه‌ای از هر سه کتاب آسمانی را دارم.»