.
.
.

ترکیه: اگر خروج آمریکا به تاخیر افتد به مواضع کُردها حمله خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه هشدار داد اگر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به تاخیر افتد، ترکیه به مواضع کُردها در شمال سوریه حمله خواهد کرد.

چاووش اغلو در مصاحبه با شبکه «ان.تی.وی» گفت: «اگر خروج آمریکا به بهانه‌های سخیف خلاف واقع همچون "تُرک‌ها کُردها را خواهند کشت" به تاخیر افتد، ما تصمیم خود را در انجام عملیات نظامی عملی خواهیم کرد».

مساله کُردهای سوریه باعث تنش میان ترکیه و آمریکا شده است. جان بولتون وزیر امور خارجه آمریکا سه‌شنبه 8 ژانویه، ترکیه را پس از آن ترک کرد که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری این کشور از دیدار با او امتناع کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مذاکرات بولتون در ترکیه به دیدار با ابراهیم کالن سخنگوی ریاست‌جمهوری و دستیاران وزرای امور خارجه و دفاع و همچنین دستیار رئیس دستگاه اطلاعات این کشور محدود شد.

اردوغان سه‌شنبه به شدت از اظهارات بولتون در دفاع از متحدان کُرد آمریکا در سوریه انتقاد کرد؛ متحدانی که ترکیه آن‌ها را در فهرست «تروریستی» خود قرار داده است.

اردوغان در سخنانی در آنکارا، سخنان روز یکشنبه بولتون در اسرائیل را «غیر قابل قبول برای ترکیه» توصیف کرد که به گفته او «نمی‌توانیم در برابر آن کوتاه بیایم».

سخنان اردوغان پس از دیدار بولتون با یک مقام بلندپایه در دولت ترکیه ارائه شد. اردوغان گفت: «بولتون مرتکب اشتباه بزرگی شد».

بولتون به خبرنگارانی که او را در سفر به اسرائیل همراهی می‌کردند، در این باره گفت: «باید شرایط از جمله تضمین امنیت متحدان کُرد پیش از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تامین شود».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته به صورت ناگهانی تصمیم برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام کرد.

ایالات متحده از یگان‌های مدافع خلق (کُرد) در جنگ علیه داعش حمایت می‌کند.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق (کُرد) را گروهی تروریستی و مرتبط با حزب کارگران کُردستان می‌داند و از چند هفته پیش تهدید به حمله به مواضع این گروه در شرق فرات می‌کند.