.
.
.

ویدئو...حمله عرب‌های اهوازی به سفارت ایران در هلند درپی اتهام تهران به ترور احمد مولی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آن‌که دولت هلند در اعلامی رسمی سازمان‌های امنیتی ایران را مسئول ترور احمد مولی دبیرکل «جبهه مبارز عربی آزادیبخش الاحواز» معرفی کرد، مجموعه‌ای از عرب‌های اهوازی مقیم هلند، سفارت ایران در این کشور را هدف حمله قرار دادند.

بنا بر گزارش‌ها، یکی از مهاجمان سفارت، با در دست داشتن پرچمی که بر روی آن عکس احمد مولی به تصویر کشیده شده، از دیوار سفارت بالا رفت، اما نیروهای امنیتی هلندی اقدام کرده و معترضان را از سفارت دور می‌کنند.

گزارش شده که هانی مولی برادر و ناهض فرزند احمد مولی، از جمله کسانی بودند که در حمله به سفارت ایران در هلند حضور داشتند.

ستیو بلاک وزیر امور خارجه هلند سه‌شنبه 8 ژانویه ایران را به دست داشتن در دو عملیات ترور در کشورش در سال‌های 2015 و 2017 متهم کرد؛ مساله‌ای که اتحادیه اروپا را بر آن داشت تا تحریم‌هایی جدید علیه ایران وضع کند. احمد مولی در سال 2017 ترور شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلاک در نامه‌ای به پارلمان هلند نوشت که دستگاه اطلاعات این کشور «اسنادی قوی از دست داشتن ایران در ترور شهروندان هلندی ایرانی الاصل سال 2015 در المیرا و سال 2017 در لاهه در دست دارد».

اتحادیه اروپا سه‌شنبه تحریم‌هایی علیه وزارت اطلاعات ایران به اتهام به دلیل برنامه‌ریزی برای ترور نیروهای اپوزیسیون در اروپا وضع کرد.

آندرس ساموئلسن وزیر امور خارجه دانمارک در این باره توئیتی منتشر کرد و در آن نوشت: «اتحادیه اروپا با تحریم وزارت اطلاعات به دلیل برنامه‌ریزی برای عملیات ترور در خاک اروپا، موافقت کرد».

او ادامه داد: «این تصمیم نشانه‌ای قوی از سوی اتحادیه اروپا مبنی بر آن است که ما چنین رفتاری را در اروپا نمی‌پذیریم».

ساموئلسن توضیح داد که اتحادیه اروپا باقرار دادن یک سازمان اطلاعاتی ایرانی و دو تن از کارمندانش در فهرست تروریستی موافقت کرد.

او تاکید کرد که این اقدام پس از تاکید دانمارک و فرانسه بر اقدام وزارت اطلاعات ایران در برنامه‌ریزی برای ترور فعالان اپوزیسیون ایرانی در خاج اروپا صورت گرفت.

این تصمیم شامل بلوکه کردن اموال دستگاه اطلاعاتی ایرانی و دو کارمندش در کشورهای اتحادیه اروپا می‌شود.