.
.
.

عشق یک زیباروی روسی پادشاه مالزی را بیمار کرد و او را به کناره‌گیری وا داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد پنجم، یانگ دی پر توان آگونگ یا شاه شاهان مالزی روز یکشنبه 6 ژانویه 2019، دو سال پیش از آنکه دوره حکومتش به پایان برسد، از مقام خود کناره‌گیری کرد. گفته شده او به دلیل بیماری کنار رفته ولی برخی دلیل کناره‌گیری‌اش را عشقش به اوکسانا ووئوودینا ملکه زیبایی 25 ساله روسیه ذکر کرده‌اند.

قصر یانگ دی پر توان آگونگ که شاه شاهان مالزی در آن سکونت دارد، اعلام کرد محمد پنجم از سمت خود کناره‌گیری کرد. این در حالی است که هنوز 2 سال از دوره پادشاهی او باقی مانده بود.

پادشاه مالزی تنها پادشاه جهان است که دوره حکومت او مادام‌العمر نیست و به یک دوره پنج ساله محدود است. هر بار یکی از شاهان اقالیم 9گانه مالزی برای یک دوره پنج ساله به عنوان یانگ دی پر توان آگونگ یا شاه شاهان این کشور برگزیده می‌شود.

محمد پنجم یا تنگکو محمد فریس پترا شاه اقلیم کلانتان در 13 سپتامبر 2010 به عنوان جانشین پدرش، پترا به عنوان شاه اقلیم کلانتان انتخاب و در 13 دسامبر 2016 به عنوان یانگ دی پر توان آگونگ مالزی برگزیده شد.

در بیانیه‌ای که قصر شاه شاهان مالزی به مناسبت کناره‌گیری محمد پنجم منتشر کرد، هیچ اشاره‌ای به دلیل این تصمیم اشاره نشد. محمد پنجم در ماه نوامبر سال گذشته نیز برای مدتی به مرخصی رفت تا به علاج بیماری خود بپردازد.

برخی دلیل کناره‌گیری او را اوضاع نامساعد جسمی او دانستند و برخی دیگر دلیل این امر را اوکسانا ووئوودینا، همسر روس او اعلام کردند. محمد پنجم در سال 2015 با اوکسانا ووئوودینا که در آن زمان 25 سال سن داشت و ملکه زیبایی روسیه شده بود، ازدواج کرد.