فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترکیه از آمریکا خواست اسلحه‌ای که به کُردهای سوریه داده است را باز پس گیرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ترکیه سه‌شنبه 8 ژانویه از از آمریکا خواست اسلحه‌‎ای که در اختیار کُردهای سوریه قرار داده بود، از آن‌ها باز پس گیرد.

  به گزارش رسانه‌ها، ابراهیم کالن سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه در کنفرانسی خبری که پس از دیدار با جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا برگزار کرد گفت: «رجب طیب اردوغان (رئیس‌جمهوری ترکیه) در تماس‌هایش با دونالد ترامپ (رئیس‌جمهوری آمریکا) متعهد به حمایت از شبه‌نظامیان کُرد در سوریه نشده است».

  او ضمن تاکید بر این‌که «ترکیه منتظر اجازه برای انجام عملیات در سوریه نمی‌ماند» گفت: «با آمریکا درباره خروجش از سوریه همکاری خواهیم کرد».

  کالن ادامه داد که ترکیه «اجازه نخواهد داد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه فرصتی جدید برای گروه‌های تروریستی ایجاد کند». او ادامه داد: «مساله مهم چیزی است که برای پایگاه‌های آمریکا و اسلحه داده شده به یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) روی خواهد داد. ترکیه خواهان تخلیه پایگاه‌های آمریکایی در سوریه و تسلیم‌شان به نیروهای محلی است».

  او افزود که ترکیه همچنین می‌خواهد آمریکا اسلحه‌ای که به جنگجویات کُرد داده است را باز پس گیرد.

  کالن گفت: «به ما گفتند که دارند در این زمینه تلاش‌هایشان را می‌کنند، اما جزئیات طی روزهای آینده روشن‌تر خواهد شد».

  او تاکید کرد: «برای ترکیه هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین بازپس‌گیری این اسلحه شود».

  تنش میان ترکیه و آمریکا بر سر کُردها

  پیش از این سخنان، جان بولتون وزیر امور خارجه آمریکا ترکیه را پس از آن ترک کرده بودکه رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری این کشور از دیدار با او امتناع کرد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، مذاکرات بولتون در ترکیه به دیدار با ابراهیم کالن سخنگوی ریاست‌جمهوری و دستیاران وزرای امور خارجه و دفاع و همچنین دستیار رئیس دستگاه اطلاعات این کشور محدود شد.

  اردوغان سه‌شنبه به شدت از اظهارات بولتون در دفاع از متحدان کُرد آمریکا در سوریه انتقاد کرد؛ متحدانی که ترکیه آن‌ها را در فهرست «تروریستی» خود قرار داده است.

  اردوغان در سخنانی در آنکارا، سخنان روز یکشنبه بولتون در اسرائیل را «غیر قابل قبول برای ترکیه» توصیف کرد که به گفته او «نمی‌توانیم در برابر آن کوتاه بیایم».

  سخنان اردوغان پس از دیدار بولتون با یک مقام بلندپایه در دولت ترکیه ارائه شد. اردوغان گفت: «بولتون مرتکب اشتباه بزرگی شد».

  بولتون به خبرنگارانی که او را در سفر به اسرائیل همراهی می‌کردند، در این باره گفت: «باید شرایط از جمله تضمین امنیت متحدان کُرد پیش از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تامین شود».

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته به صورت ناگهانی تصمیم برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام کرد.

  ایالات متحده از یگان‌های مدافع خلق (کُرد) در جنگ علیه داعش حمایت می‌کند.

  ترکیه یگان‌های مدافع خلق (کُرد) را گروهی تروریستی و مرتبط با حزب کارگران کُردستان می‌داند و از چند هفته پیش تهدید به حمله به مواضع این گروه در شرق فرات می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران