.
.
.

ترامپ و کیم جونگ اون.. تهدیدهای متقابل و ابراز امیدواری برای دیدار مجدد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، ابراز امیدواری کرد که دیداری دیگر با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی داشته باشد؛ سخنی که پس از اعلام آمادگی کیم جونگ اون برای دیدار با رئیس‌جمهوری امریکا مطرح شد.

ترامپ در توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «من نیز امیوارم با کیم جونگ اون که به خوبی می‌داند کره شمالی بستر عالی اقتصادی دارد، دیدار کنم».

ترامپ توئیت خود را یک روز پس از سخنرانی کیم جونگ اون به مناسبت سال نوی میلادی منتشر کرد که در آن گفته بود، آماده دیدار با ترامپ در هر زمانی است.

او در عین حال هشدار داد که در صورت ابقای تحریم‌های آمریکا، کره شمالی در تغییر سیاست خود درنگ نخواهد کرد.

هشدار کیم جونگ اون حدود یک سال پس از آغاز نزدیکی دیپلماتیک میان کره شمالی و آمریکا صورت می‌گیرد.

کیم جونگ اون در سخنرانی که از تلویزیون رسمی کره شمالی پخش شد، گفت: «چنانچه ایالات متحده به وعده‌هایی که در برابر جهان به آن متعهد شد پایبند نباشد، شاید گزینه‌ای جز تجدید نظر در سیاست جدیدمان به منظور حمایت از حاکمیت و منافع‌مان نداشته باشیم».

کیم جونگ اون ضمن اعلام آمادگی برای دیدار ترامپ در هر زمان گفت: «من آماده هستم بار دیگر با رئیس‌جمهوری آمریکا در هر زمانی که لازم باشد، بنشینم. تمام تلاشم را برای تحقق نتیجه‌ای که جامعه جهانی از آن استقبال کند، به کار خواهم بست».

او در عین حال تاکید کرد که ایالات متحده و کره شمالی، نباید مانور نظامی مشترک اجرا کنند. او این نوع از مانور را «عامل تنش» توصیف کرد.

پیش از این کره جنوبی اعلام کرده بود که رهبر کره شمالی در نامه‌ای نادر به رئیس‌جمهوری کره جنوبی، متعهد به دیدارهای «پیاپی» در سال 2019 برای بحث بر سر پرونده خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره شده بود.

در سال 2018، کیم جونگ اون، در سلسله ابتکار عملی‌هایی برای فرونشاندن تنش اتخاذ کرد که دیدار با ترامپ در سنگاپور در ماه ژوئن، یکی از آن‌ها بود.

در نشست سنگاپور، کیم جونگ اون متعهد به خلع سلاح اتمی کره شمالی شود. اما توافقی بر سر جزئیات و جدول زمانبندی این اقدام صورت نگرفت.

به نظر نمی‌رسد تا امروز پیشرفت قابل ذکری در اجرای توافق سنگاپور حاصل نشده است. دو کشور آمریکا و سنگاپور نیز بارها یکدیگر را به اهمیت ندادن به اجرای توافق متهم کرده‌اند.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا حدود دو هفته پیش ابراز امیدواری کرده بود که در سال جدید، دیداری دیگر میان ترامپ و کیم جونگ اون برگزار شود.