.
.
.

محدودسازی برگزاری مراسم کریسمس در چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت چین محدودیت‌‌هایی را برای برگزاری جشن‌ کریسمس امسال در چهار شهر و یک استان این کشور اعمال کرده است.

به گزارش خبرگزاری «دی ژاپن تایمز»، طی روزهای گذشته در استان هونان و شهر لانگ فانگ مقام‌های محلی به طور رسمی برگزاری جشن‌های خیابانی کریسمس را ممنوع و با به راه انداختن گشت‌های خیابانی با برگزاری مراسم جشن سال نو میلادی مقابله کرده‌اند.

همچنین پلیس در مرکز استان یونان استفاده از سمبل‌های کریسمس در دکوراسیون مغازه‌ها را ممنوع کرده است.

جشن‌های سال نو میلادی در چین بدل به یک جشنواره خرید سراسری شده است. فارغ از مراکز خرید شهرهای پکن و شانگهای، در شهری کمتر شناخته شده‌ای همچون نانیانگ نیز از چند روز مانده به شب کریسمس، مغازه‌های فروشنده وسایل تزئین درخت‌های کاج جشن نوئل به معنای واقعی خالی شده‌اند.

همچنین به مدارس چین دستور داده شده تا برگزاری مراسم جشن کریسمس را محدودتر و کم رنگ‌تر کنند. چنین رویکردی در سال‌های 2014 و 2017 نیز اعمال شده بود.

«گو ینگ جی»، استاد مطالعات چین در دانشگاه سیدنی معتقد است که رویکرد محافظه کارانه فرهنگی در چین قطعا توسط حزب و دولت مرکزی این کشور حمایت می‌شود.

به گفته او برای معالمان و مقامات فرهنگی تحت تابعیت حزب کمونیست، اصلا دشوار نیست که برای دانش آموزان و دانشجویان مدام تکرار کنند که برگزاری جشن‌های کریسمس نوعی فرهنگی انحرافی و تبلیغ فرهنگ غربی محسوب می‌شود.

با این وجود گلایه جوانان چینی از محدودسازی برگزاری مراسم کریسمس در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای دارد. در پیشروترین حرکت اعتراضی یک اتحادیه دانشجویی در شانگهای پیشنهاد کرده که اساسا کریسمس جایگزین سال نو چینی شود.

لیون کایمینگ، رئیس موسسه بررسی‌های معاصر که یک نهاد مدنی محسوب می‌شود، معتقد است که محدودیت‌های اعمال شده توسط حکومت در عمل تاثیری بر رشد هیجان مردم چین برای برگزاری مراسم کریسمس نداشته و این شور وشوق به ویژه در میان جوانان به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است.