.
.
.

سفیر روس؛ رابطه روسیه و آمریکا بد است...شکست دادن افغان‌ها ناممکن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد سه‌شنبه 25 دسامبر روابط مسکو و واشینگتن را «در عمل غیر موجود» توصیف کرده، افزود که این موضوع «نه تنها برای دو کشور بلکه برای تمام جهان» زیان‌بخش است. او یادآور شد که «احتمال بسیار کمی وجود دارد» که این روابط در آینده‌ای نزدیک بهبود یابد. او درباره خروج آمریکا از افغانستان گفت شکست دادن افغان‌ها ناممکن است.

سفیر روسیه در یک مصاحبه بلندمدت با تعدادی از خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه «اوضاع در حال حاضر متشنج است» گفت: «دولت دونالد ترامپ، باید بعضی از بسته‌های تشویقی را به کره‌شمالی تقدیم کند تا بتواند در جهت خلع سلاح هسته‌ایش (پیونگ یانگ) گام بردارد».

روسیه و چین از کاهش شدت تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ حمایت می‌کنند، ایالات متحده آمریکا اما اصرار دارد که کره‌شمالی باید در مرحله اول گامی‌های اساسی برای برچیده شدن برنامه هسته‌ای‌اش بردارد.

سفیر روسیه در ادامه ضمن ابراز نگرانی گفت: «نگرانم مبادا به شرایط سال 2017 که شاهد شدت یافتن روند آزمایش‌های ‌هسته‌ای، موشکی و تنش‌های فزاینده لفظی بودیم، بازگردیم»، او افزود: «معتقدم که ایالات متحده آمریکا به این باور رسیده است که اوضاع دارد به عقب بر‌ می‌گردد».

وی‌ همچنین بر نیاز ایالات متحده و روسیه به گفت‌وگو با یکدیگر درباره مسائل جهانی از جمله ثبات استراتژیک، تروریسم، مواد مخدر و نزاع‌های منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: «ابدا هیچ‌گونه افق‌های روشنی را برای بهبودی روابط در آینده‌ای نزدیک، نمی‌بینم».

سفیر روسیه در ادامه افزود: «توازن قوا در جهان در حال تغییر است، ما مشخصا هرآنچه که در جهان چند قطبی اتفاق می‌افتد را می‌بینیم، جایی که قدرتها نه فقط روسیه بلکه چین، هند، برزیل و آفریقا نیاز به این دارند تا بخشی از جهان باشند، آنها می‌خواهند که صدای آنها شنیده شده و منافعشان رعایت شود.

نبنزیا در ادامه دیدگاه ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه را تکرار کرد که تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را «اقدامی درست» خوانده است و درباره‌ این‌که اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به «حقیقت» بپیوندد، ‌ابراز تردید کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تصمیم ترامپ برای کاهش تعداد نیروهای آمریکایی به نصف در افغانستان گفت: «افغانستان کشوری است که به تمام جهان نشان داده که شکست دادن آن ناممکن است».