.
.
.

ویدئو...اهنگساز آفریقایی هنگامی که زیر دست جراح مغز بود گیتار نواخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

موسی مانزینی طی عمل جراحی موفقیت آمیزش توانست نوت‌های مختلفی را بنوازد. این اهنگساز سبک جاز مبتلا به تومور مغزی بود.

بر اساس گزارش مترونیوز، دوشنبه 24 دسامبر، روهن هریچاردپرسد یکی از دکترهای حاضر در این عمل جراحی در این باره گفت: «نوازندگی گیتار به جراحان کمک کرد تا مسیرهای طبیعی را در حین انجام کار حساس، حفظ کنند.»

وی افزود: «به آقای منزینی طی عمل جراحی، داروی بی حسی تزریق شده بود که به آن عمل جراحی باز جمجمه مغز می‌گویند و در مرکز بیمارستان اینکویس آلبرت لوتولی در دوربان انجام شد.»

هریچاردپرسد بیان کرد: «خوشحالیم که توانستیم این عمل جراحی را با موفقیت انجام دهیم. چنین وضعیتی در کشورهای دیگر که بیماران در حین عمل در حال نوازندگی یا خوانندگی باشند چندان متداول نیست. دکترها گفتند با این کار می خواستند توانایی نوازندگی آقای منزینی را در حین عمل مورد آزمایش قرار دهند. با توجه به اینکه کار نوازندگی نیاز به ارتباط شریان‌های مغزی دارد. طی مراحل آخر عمل به آقای منزینی گیتار داده شد تا وضعیت را بررسی کنند.»

یکی از اعضای تیم پزشکی در آغاز نوازندگی این اهنگساز به او گفت آفرین همین طور ادامه بده!

وی ادامه داد: «در قسمت هشیار جمجمه تعدادی از پزشکان، حالت مغز بیمار را با نوازندگی او شبیه‌سازی کردند تا از آن به عنوان آزمایش نواحی نقشه مغز استفاده کنند تا عملکردهای کلیدی مغز همچون حرکت و صحبت کردن را آزمایش کنند. اگر بیمار در حین عمل در یکی از قسمت‌ها از قدرت تکلم باز می‌ایستاد متوجه می‌شدیم که باید حین برداشتن تومور مواظب این قسمت باشیم.»بسیر انیکل از متخصصان اعصاب دیگری است که در این عمل جراحی حضور داشت وی در این باره گفت: 90 درصد تومور خارج شده است و هم اکنون این نوازنده در منزلش در دوربان است و در وضعیت خوبی به سر می برد.

وی افزود: «هدف ما از این عمل این بود که بتوانیم بهترین کار ممکن را برای بیمار انجام دهیم.»

وی خاطرنشان کرد: «انتشار این خبر توسط مردم و رسانه های خبری خیلی مرا شگفت زده کرد!»

گفتنی است برخلاف نام این جراحی، به بیماران داروهایی داده می‌شود تا حین عمل بلندمدت بخوابند. در سال 2015، یک نوازنده در اسپانیا حین جراحی مغزش، ساکسیفون می‌نواخت همچنین در سال 2014 یک خواننده اپرا در هلند طی جراحی آواز می‌خواند.