.
.
.

پنتاگون: فرمان خروج نیروهای آمریکایی از سوریه امضا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک سخنگوی نظامی در وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) دوشنبه 24 دسامبر اعلام کرد که فرمان خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به امضا رسید.

به گزارش رسانه‌ها، این سخنگوی نظامی در این باره گفت: «فرمان اجرایی درباره سوریه، امضا شد». او جزئیات بیشتری در این باره ارائه نداد.

پیش از این کاخ سفید، آعاز خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام کرده بود. در بیانیه‌ای که کاخ سفید منتشر کرد آمده است: «پیروزی بر داعش در سوریه به معنای پایان ائتلاف جهانی یا اقداماتش نیست».

یک مقام مسئول آمریکایی در این باره توضیح داد که عملیات خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، 60 تا 100 روز زمان می‌برد. او افزود: «خروج همه نیروهای آمریکایی از سوریه با آخرین عملیات علیه داعش، هم‌زمان خواهد بود».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه 20 دسامبر تاکید کرده بود که تصمیم برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، تصمیمی ناگهانی نبود.

ترامپ در توئیتی که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، نوشت: «خروج ناگهانی نبود، من از سال‌ها پیش خواستار آن هستم. 6 ماه پیش هنگامی که اعلام کردم تمایل به گرفتن تصمیمی دارم، با بقایی نیروهای آمریکایی برای مدت زمانی طولانی‌تر موافقت کردم. روسیه، ایران و دیگران، دشمنان محلی گروه داعش هستند. ما فعالیتی انجام می‌دادیم و اکنون زمان بازگشت به وطن و باز سازی فرا رسیده است».

ترامپ روز یکشنبه هم گفت که با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه درباره «خروج آهسته و هماهنگ شده» نیروهای آمریکایی از سوریه گفت‌گو کرده است؛ تصمیمی که انتقاد قانون‌گذاران آمریکایی از جمله از حزب جمهوری‌خواه که ترامپ از اعضای آن است را برانگیخت.

ترامپ در توئیتر نوشت: «درباره وضعیت داعش، فعالیت مشترک‌مان در سوریه و خروج آهسته و بسیار هماهنگ شده نیروهای آمریکایی از منطقه، بحث کردیم. نیروهای آمریکایی پس از چند سال به وطن باز خواهند گشت».