.
.
.

واشنگتن در واکنش به بحران دارو در ایران: تحریم‌ دارویی صورت نگرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برایان هوک، مسئول اقدام ویژه ایران وزارت خارجه آمریکا با رد ادعاهای مسئولان ایران درباره اینکه داروها و تجهیزات پزشکی نیز تحت تحریم قرار گرفته‌اند، تاکید کرد که ایران تحت تحریم دارویی نیست.

برایان هوک در گفتگو با بخش فارسی شبکه صدای آمریکا گفت: «کمبود دارو که ایران دچار آن شده به دلیل تحریم‌ها نیست بلکه به دلیل شرکت‌های صوری سپاه پاسداران ایران است.»

هوک افزود: «ایرانیانی که امکان دسترسی بدون سانسور به اینترنت را دارند، می‌توانند ببینند که اقلام خوراکی، دارویی، و تجهیزات پزشکی از تحریم‌های ما معاف هستند. اما بزرگترین مشکل ما برای اعمال این معافیت‌ها، تاسیس شرکت‌های صوری توسط رژیم ایران است؛ شرکت‌هایی که به ظاهر سازمان‌های خیریه، اما در واقع متعلق به سپاه پاسداران، هستند.»

او مشکلات بر سر راه ارسال محموله‌های بشردوستانه به ایران را تبعیت نکردن بانک‌های ایران از قوانین بین‌المللی و حضور شرکت‌های صوری حکومتی دانست.

مسئول اقدام ویژه ایران وزارت خارجه آمریکا مسئولیت دشواری دسترسی ایرانیان به کمک‌های بشردوستانه و تجهیزات پزشکی را بر عهده رژیم ایران دانست و گفت: «اگر این رژیم بخواهد، می‌تواند این پول‌ها را صرف خوراک، دارو، و تجهیزات پزشکی برای مردم خود کند؛ اما رژیم ایران چنین چیزی را نمی‌خواهد.»