.
.
.

تركيه قرارداد خرید سامانه پاتریوت 3.5 میلیارد دلاری آمریکا را جایگزین S-400 روسیه می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول آمریکایی سه‌شنبه 18 دسامبر گفت وزارت امور خارجه کشورش قرارداد 3.5 میلیارد دلاری فروش سامانه پدافند موشکی پاتریوت به ترکیه را به کنگره ایالات متحده آمریکا ابلاغ کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، چند ماه پیش، مذاکراتی با ترکیه درباره قراردادی احتمالی برای فروش سامانه پدافند موشکی از نوع پاتریوت ساخت شرکت ریتون، انجام داده است.

این قرارداد تسلیحاتی که ارزشی بالغ بر 3.5 میلیارد دلار دارد، جایگزین قرار دادن خرید سامانه پدافند موشکی روسیه می‌شود که پیشتر درباره آن توافق شده بود.

شایان ذکر است که ترکیه به دلیل تلاش برای خرید سامانه پدافند موشکی S-400 از روسیه با انتقادهایی از سوی هم‌پیمانان خود در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مواجه شده بود.

تمایل ترکیه به خرید تسلیحات از روسیه باعث نگرانی‌هایی در میان شرکای اروپایی ترکیه شدهو خرید جنگنده‌های F-35 ساخت اوکهید مارتن آمریکا را با خطر مواجه ساخته است.

در سایه تصمیم آنکارا برای خرید سامانه دفاع موشکی S-400 از روسیه روابط میان ترکیه و آمریکا رو به تیرگی گرایید.

رجب طیب‌ اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه چندی پیش اعلام کرده بود کشورش سال آینده این سامانه را تحویل خواهد گرفت.

در مقابل مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا تهدید کرد در صورتی که آنکارا تصمیم خود برای خرید این سامانه دفاع موشکی از روسیه را عملی کند، تحریم‌های بیشتری علیه ترکیه وضع کرده و قرارداد فروش هواپیماهای F-35 را لغو خواهد کرد.