.
.
.

ترامپ نیروهای آمریکا را از سوریه خارج می‌کند؛ جنگ با داعش را پایان یافته اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس‌جهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد آمریکا پس از شکست دادن داعش در سوریه در نظر دارد همه نیروهایش را از این کشور خارج کند.

دونالد ترامپ صبح امروز در توئیتی نوشت: «ما داعش را در سوریه شکست دادیم؛ این تنها توجیه من برای حضور در آنجا در دوران ریاست جمهوری ترامپ بود.»

پرزیدنت ترامپ جزئیات بیشتری درباره برنامه‌اش برای نیروهای آمریکایی ارایه نکرد اما وزارت دفاع آمریکا در واکنش به طرح خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اعلام کرد: «به همکاری با شرکای خود منطقه ادامه می‌دهیم.»

پیش از این، مقامات آمریکایی روز چهارشنبه اعلام کردند که واشنگتن با نزدیک شدن پایان عملیات بازپس‌گیری سراسر قلمرو تحت کنترل تشکیلات داعش، در نظر دارد خارج کردن همه نیروهای خود از سوریه را بررسی کند.

نیروهای آمریکایی به‌طور عمده از یگان‌های مدافع خلق که کردهای سوریه اکثریت را در این تشکیلات دارند، پیشتیبانی می‌کرد.

در صورت تایید، این تصمیم نقطه پایانی برای فرضیه‌های حضور طولانی مدت نیروهای آمریکایی در سوریه خواهد بود که از سوی جیم ماتیس، وزیر دفاع و دیگر مقامات آمریکایی به منظور بقای آمریکا در سوریه برای جلوگیری از ظهور دوباره داعش مطرح شده بود.

به‌طور همزمان، وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که حضور نیروهای آمریکایی در سوریه مانعی جدی بر سر راه ایجاد راه‌حلی مسالمت‌آمیز شده و واشنگتن را متهم به ابقای غیرقانونی نیروهای‌اش در سوریه کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه به مانعی جدی برای سازش تبدیل شده است».