.
.
.

اردوغان: در هر زمانی ممکن است عملیات‌مان علیه کُردها در سوریه آغاز شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان این‌که همکاری استراتژیک با آمریکا به بیرون راندن «گروه‌های تروریستی» از شرق رود فرات در شمال سوریه بستگی دارد، گفت که عملیات نظامی ترکیه علیه جنگجویان کُرد در سوریه، هر زمانی ممکن است آغاز شود.

ترکیه یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) را که متحد آمریکا در نبرد علیه داعش هستند، گروهی «تروریستی» و مرتبط با حزب کارگران کردستان می‌داند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان در سخنانی در اقلیم قونیه گفت: «عملیات سپر فرات تا از میان بردن آخرین تروریست، ادامه خواهد یافت».

«سپر فرات» عملیاتی نام دارد که ترکیه علیه جنگجویان کُرد در شمال سوریه آغاز کرده بود.

اردوغان تاکید کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا «واکنشی مثبت در برابر عملیات‌مان در شرق فرات از خود نشان داد».

اردوغان هفته گذشته گفته بود که نیروهای نظامی ترکیه، عملیاتی نظامی علیه یگان‌های مدافع خلق (کُرد) آغاز خواهد کرد. این تهدید سه روز پس از مکالمه تلفنی اردوغان با ترامپ ابراز می‌شود که دو طرف بر «همکاری فعال‌تر» در شمال سوریه، تاکید کردند.

اردوغان در این باره گفت: «با ترامپ صحبت کردم. تروریست‌ها باید از شرق فرات دور شوند. اگر نروند، ما آن‌ها را از میان خواهیم برد».
او افزود که یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) «عامل نگرانی برای ما هستند».

با این وجود اردوغان در را برای دست یافتن به راه‌حلی میانه با آمریکا باز گذاشت و گفت: «چون ما شرکای استراتژیکی هستیم، باید اقدام‌های ضروری انجام دهیم». او در عین حال تاکید کرد که حمله احتمالی، ممکن است هر زمانی آغاز شود.