.
.
.

در پنجمین شنبه متوالی 33 هزار فرانسوی جلیقه زرد تظاهرات کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کشور فرانسه روز شنبه 15 دسامبر 2018 اعلام کرد که بیش از 33 هزار نفر در سرتاسر این کشور به تظاهرات پرداختند. این پنجمین روز شنبه متوالی است که اعتراضات جلیقه‌زردها در فرانسه ادامه دارد.

همزمان با پنجمین شنبه متوالی اعتراضات در فرانسه، پلیس این کشور گفت که ظهر روز شنبه 107 نفر از معترضان را دستگیر کرده و در مرکز پاریس درگیری‌هایی میان معترضان و پلیس رخ داد.

پلیس برای متفرق کردن معترضان به سوی معترضانی که به سمت خیابان شانزلیزه در حرکت بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرد. علیرغم تعداد قابل توجه معترضان، تعداد آنها به شکل چشمگیری کمتر از روز شنبه هفته گذشته است.

در سوی مقابل نیروهای پلیس نیز علیرغم استمرار روند حضور در خیابان‌های شهرهای مختلف، تعداد نیروهای حاضر در صحنه خود را از 89 هزار نفر در هفته گذشته به 69 هزار نیروی پلیس کاهش داد.

مقامات فرانسه مناطق مهم گردشگری این کشور مانند موزه لوور، برج ایفل، اوپرا و قصر بزرگ را به روی گردشگران باز گذاشته و این مراکز به شکل طبیعی به کار خود ادامه می‌دهند.

به نظر می‌رسد کاهش تعداد معترضان در پی آن رخ داد که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد برای بهتر شدن اوضاع گام‌هایی برخواهد داشت.

رئیس پلیس پاریس اعلام کرد: «کماکان نگرانی‌هایی درباره نفود گروه‌های خشونت‌گرا میان معترضان وجود دارد. پلیس مسئولیت مبارزه با شورش‌ها و حمایت از مرکز مهم و دور نگاه داشتن معترضان از کاخ ریاست‌جمهوری را بر عهده دارد.»