.
.
.

تیرگی روابط استانبول واشنگتن زیر سایه سامانه اس 400

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه تصمیم گرفته است که سامانه دفاع موشکی اس 400 را از روسیه بخرد. رجب طیب‌ اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه چندی پیش اعلام کرد کشورش سال آینده این سامانه را تحویل می‌گیرد. در سوی مقابل مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا تهدید کرد در صورتی که ترکیه تصمیم خود برای خرید این سامانه دفاع موشکی روس را عملی کند، تحریم‌های بیشتری علیه ترکیه وضع کرده و قرارداد فروش هواپیماهای F35 را لغو خواهد کرد.

روابط ترکیه و آمریکا در طول سال‌های گذشته روند تقریبا مشابهی را طی کرده است. این رابطه برای مدتی باثبات پیش می‌رود، مدتی بعد بحرانی می‌شود، دو طرف همدیگر را تحریم می‌کنند و پس از مدتی روابط دو طرف دوباره خوب می2شود به این امید که مشکلات فی‌مابین حل شود.

حالا و در پی تصمیم آنکارا برای خرید سامانه اس 400 روابط دو کشور در مقابل یک امتحان جدید قرار گرفت است. ترکیه می‌کوشد با خرید این سامانه نیاز خود به غرب را بکاهد. هشام گونای، روزنامه‌نگار ترک در این باره می‌گوید: «گمان می‌کنم ترکیه موشک‌های اس 400 را به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر آمریکا و ناتو به کار گیرد تا به آنها بفهماند جایگزینی در اختیار دارد. این جایگزین در زمینه تسلیحات و سپرهای دفاعی می‌تواند روسیه یا چین باشد.»

در سوی مقابل آمریکا ترکیه را تهدید کرده که میان روسیه و غرب یکی را برگزیند و گرنه از سوی مجلس سنا تحریم خواهد شد.

تحلیلگران معتقدند که دو طرف برای این مشکل راه‌حلی خواهند یافت و به تفاهم خواهند رسید. حامد اوغلو، تحلیلگر ترک می‌گوید: «ترکیه برای خرید این تسلیحات اصرار دارد اما راه حل میانه می‌تواند این باشد که این تسلیحات تحویل گرفته نشوند یا نصب و به کارگیری آنها با تاخیر صورت گیرد، زیرا که ترکیه این سامانه را جایگزین هواپیماهای F35 و رابطه با آمریکا نمی‌کند.»

اگرچه اختلاف میان آنکارا و واشنگتن این بار خود را در قالب سامانه دفاع موشکی اس 400 و جنگنده‌های F35 نشان داده است، اما کسی که از عمق این رابطه باخبر باشد، می‌داند که اختلاف اصلی درباره خواست ترکیه برای رسیدن به کرانه شرقی فرات است، جایی که آمریکا می‌کوشد با تحکیم سیطره خود، سرشارترین منابع سوریه را در دست گیرد.