.
.
.

یمن.. نتایج مذاکرات سوئد جمعه به شورای امنیت ارائه می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد پنجشنبه 13 دسامبر با بیان این‌که مذاکرات طرف‌های یمنی با حسن نیت در جریان است، گفت که نتایج این مذاکرات فردا جمعه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد.

والستروم در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت که هر توافق درباره ادامه مذاکرات، موفقیت خواهد بود.

از سویی یک منبع در مذاکرات گفت که جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا، به محل برگزاری مذاکرات در منطقه ریمبو رسید و با هیئت نمایندگی دولت یمن تشکیل جلسه داد. هدف این جلسه قرار گرفتن در جریان دستاوردهای مذاکراتی است که از پنجشنبه گذشته آغاز شده بود.

یک منبع در هیئت نمایندگی دولت یمن هم گفت که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، پیش از اغاز جلسه اختتامیه این دور از مذاکرات، با این هیئت دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

این در حالی است که خبرها از ادامه اختلاف میان طرف‌های یمنی درباره محاصره تعز توسط شبه‌نظامیان، چارچوب کلی راه حلی سیاسی و وضعیت شهر و بندر الحدیده، حکایت دارد.

به گفته منابعی در هیئت نمایندگی دولت یمن، این هیئت موافقت اولیه خود را با پیش‌نویس‌های بازگشای فرودگاه صنعا به عنوان فرودگاه داخلی و هماهنگی‌های اقتصادی برای یکپارچگی بانک مرکزی و پرداخت حقوق کارمندان، به مارتن گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد ابلاغ کرده است؛ اما هنوز پاسخ هیئت نمایندگی حوثی‌ها مشخص نیست.

درباره وضعیت شهر الحدیده، هنوز اختلاف‌ها ادامه دارد، این در حالی است که هیئت نمایندگی دولت یمن می‌گوید موافقت اولیه خود با با پیشنهاد سازمان ملل اعلام کرده اما جزئیات هنوز مشخص نیست.

درباره پایان محاصره تعز، یک منبع دولتی گفت که نماینده سازمان ملل متد، پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای درباره این شهر ارائه داده است.