.
.
.

هشدار آمریکا به ترکیه درباره هرگونه عملیات نظامی علیه کُردها در شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع آمریکا پنجشنبه 13 دسامبر به ترکیه نسبت به هرگونه عملیات علیه کُردها در سوریه هشدار داد و آن را «غیر قابل قبول» دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاپیتان شان رابرتسون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این باره گفت: «اقدام هر طرفی به عملیات نظامی یک جانبه علیه طرف دیگر در شمال شرق سوریه به ویژه در مناطقی که احتمال حضور نیروهای آمریکایی وجود دارد، مساله‌ای بسیار نگران کننده است».

رابرتسون گفت: «هر اقدامی از این دست را غیر قابل قبول می‌دانیم».

این هشدار آمریکا یک روز پس از آن صادر می‌شود که رجب طیب اردوغان ئیس‌جمهوری ترکیه گفته بود که کشورش طی روزهای آینده، دست به عملیات نظامی علیه جنگجویان کُرد در شمال سوریه خواهد زد.

نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک با حمایت آمریکا در شمال شرق سوریه در حال نبرد علیه داعش هستند. پایه اصلی این ائتلاف را واحدهای حمایت از خلق (کُرد) تشکیل می‌دهد که ترکیه آن را گروهی «تروریستی» و وابسته به حزب کارگران کردستان می‌داند.

از سویی واحدهای حمایت از خلق (کُرد) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این سومین بار است که تهدیدها علیه ما با پیشروی نیروهای‌مان علیه تروریست‌ها هم‌زمان می‌شود. اکنون با ورود نیروهایمان به هجین، اردوغان تهدید مناطق‌مان را آغاز کرد».

هجین در استان دیرالزور یکی از آخرین مناطق تحت تصرف داعش در شرق سوریه در نزدیکی مرزهای عراق به شمار می‌آید. نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک با پشتیبانی آمریکا، پیشروی بزرگی در این منطقه به دست آوردند. نیروهای داعش هم مقاومت سرسختی از خود در این نبردها نشان می‌دهند.