.
.
.

آمریکا: از نزدیک نقش ایران را در یمن زیر نظر خواهیم گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

متیو تولر سفیر آمریکا در یمن با اعلام این‌که واشینگتن از نزدیک نقش ایران را در یمن زیر نظر خواهد گرفت، از وجود برخی طرف‌های داخلی یمنی و طرف‌های منطقه‌ای سخن گفت که برای به شکست کشاندن نتایج مذاکرات طرف‌های یمنی تلاش می‌کنند.

تولر در مصاحبه با تلویزیون الحدث گفت برخی طرف‌های داخلی در یمن تلاش خواهند کرد نتایج مذاکرات که امروز (پنجشنبه 13 دسامبر) درباره شهر و بندر الحدیده حاصل شد را به شکست بکشانند.

او ادامه داد: «طرف‌هایی در منطقه هم هستند که مایلند توافقات امروز را به شکست بکشانند».

تولر توافقات مذاکرات سوئد را «گامی اولیه در مسیر صلح» توصیف کرد و گفت: «این توافق‌ها بسیاری از یمنی‌ها را شاد خواهد کرد».
سفیر آمریکا تاکید کرد که آمریکا به نقش خود در ارائه کمک به یمن و پشتیبانی از تلاش‌های سازمان‌ملل متحد برای دست‌یابی به توافق سیاسی فراگیر در این کشور ادامه خواهد داد.

او گفت: «طرف‌های یمنی تمایلی حقیقی برای دست‌یابی به توافق صلح دارند». او ادامه داد: «طرف‌هایی که سعی می‌کنند بر نتایج مذاکرات تاثیر بگذارند را شناسایی و دور خواهیم کرد».

درباره اسلحه شبه‌نظامیان حوثی، لوتر گفت: «اجرای قطع‌نامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد، شبه‌نظامیان را مجبور خواهد کرد اسلحه خود را تسلیم کنند».

او با بیان این‌که آمریکا از نزدیک نقش ایران در یمن را زیر نظر خواهد گرفت، تاکید کرد: «تلاش ایران برای پشتیبانی از شبه‌نظامیانی که علیه دولت قانونی یمن اقدام می‌کنند را نمی‌پذیریم».