.
.
.

کانادا.. آزادی مشروط مدیر مالی شرکت هواوی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در تحولی جالب توجه که می‌تواند تنش احیر میان کانادا و چین را فرو نشاند، قاضی دادگاه عالی ایالت British Columbia کانادا، سه‌شنبه 11 دسامبر با آزادی مشروط مینگ وانژو مدیر مالی شرکت چینی هواوی موافقت کرد.

مینگ وانژو اول دسامبر با درخواست آمریکا که او را به دور زندن تحریم‌های ایران و کره شمالی متهم می‌کند، در کانادا بازداشت شد.

قاضی در پایان جلسه‌ای که برای بررسی درخواست آزادی مشروط وانژو برگزار شد، گفت: «خطر عدم حضورش در دادگاه به منظور بررسی تسلیمش به ایالات متحده بنا بر درخواست واشینگتن، با توجه شرایط نظارتی که وکلای مدافعش ارائه داده‌اند، به مقدار قابل قبولی کاهش یافته است».

همین قاضی پیشتر نارضایتی خود را از پیشنهاد ارائه شده از سوی وکلای مدافع مینگ وانژو برای آزادی مشروطش با وثیقه 15 میلیون دلار کانادایی ارائه شده از سوی همسرش ابراز کرده بود. او گفته بود که کفیل وانژو باید از مقیمان در ایالت باشد».

از سویی شرکت هواوی پیش از این اعلام کرده بود که انتظار حکمی عادلانه از دادگاه کانادایی درباره آزادی مشروط مینگ وانژو دارد.

چین به شدت به بازداشت مینگ وانژو اعتراض کرد و از ایالات متحده خواست حکم بازداشتی که در حق او صادر کرده است را لغو کند.

شایان ذکر است که چین سه‌شنبه یک دیپلمات سابق کانادیی را بازداشت کرد. سازمان بین‌المللی که این دیپلمات سابق از کارمندان آن است، خواستار آزادی او شده است.

چین طی روزهای گذشته چند بار خشمش از بازداشت مینگ را ابراز کرده است.