.
.
.

با اعلام حمایت 158 نماینده محافظه کار.. نخست‌وزیز بریتانیا از سلب اعتماد نجات یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:


158 نماینده از حزب محافظه کار بریتانیا، حمایت خود را از ترزا می نخست‌وزیر این کشور در جلسه رای گیری برای سلب اعتماد از او که قرار است شامگاه چهارشنبه 12 دسامبر (امشب) برگزار شود، اعلام کردند. بدین ترتیب ترزا می از احتمال سلب اعتماد پارلمان نجات یافت.

پیش از این صبح چهارشنبه ترزا می متعهد شده بود که با تلاش‌های جاری در پارلمان برای سلب اعتماد از خود، مقابله خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌ها، ترزا می صبح چهارشنبه در سخنانی گفت که به توافق امضا شده با رهبران اروپایی برای خروج از اتحادیه اروپا پایبند است.

او نسبت به خطر ایجاد شکاف و چند دستگی در بریتانیا در صورت تصویب نشدن این توافق در پارلمان بریتانیا، هشدار داد و گفت: «هر تغییری در رهبری کشور به معنای لغو یا تعویق توافق برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا) است. مردم از ما می‌خواهند برای اجرای این توافق پیش برویم».

در مقابل حزب کارگران بریتانیا در واکنش به سخنان می اظهار داشت که «ضعیف نخست‌وزیر، عملکرد دولت را در این زمان حساس، در معرض تهدید قرار می‌دهد».

البته سخنان می در واکنش به اعلام نمایندگان حزب خودش یعنی حزب محافظه‌کاران بیان شده است. آن‌ها گفته بودند که قرار است امشب جلسه پارلمان برای سلب اعتماد از ترزا می برگزار شود.

گراهام برادی رئیس کمیسیون 1922 حزب محافظه کار اعلام کرد که تعداد امضاها برای رای گیری درباره سلب اعتماد از نخست‌وزیر به حد نصاب رسیده است. او افزود رای گیری چهارشنبه میان ساعت‌های 18:00 تا 22:00 در مجلس عوام برگزار و نتایج در نزدیک‌ترین زمان ممکن اعلام خواهد شد.

دولت بریتانیا شامگاه دوشنبه رای گریری بر سر توافق امضا شده با رهبران اروپایی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به تعویق انداخته بود.

ترزا می بعد از ظهر سه‌شنبه با مسئولان کمیسیون اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

از سویی دونالد توسک رئیس شورای اروپا با اعلام این‌که نشست سران اتحادیه اروپا که پنجشنبه 13 دسامبر در بروکسل برگزار می‌شود، به موضوع برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) اختصاص خواهد یافت، تاکید کرد که مذاکرات جدیدی درباره توافق میان اتحادیه اروپا و بریتانیا برگزار نخواهد شد.

توسک بامداد سه‌شنبه 11 دسامبر با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که اتحادیه اروپا بار دیگر بر سر توافق منعقد شده با بریتانیا از جمله در زمینه امنیتی، مذاکره نخواهد کرد.

او در عین حال افزود که اتحادیه اروپا آماده بحث بر سر چگونگی تسهیل موافقت پارلمان بریتانیا با این توافق است.

در همه پرسی که سال 2016 برگزار شد، بریتانیایی‌ها با اختلافی اندک، به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند.