.
.
.

مخالفت دولت یمن با تشکیل «سیستم مشترک» برای اداره الحدیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیئت نمایندگی دولت یمن در مذاکرات سوئد، درباره نتیجه پیشنهاد سازمان ملل متحد جهت تشکیل «سیستمی مشترک» برای اداره شهر الحدیده پس از خروج شبه‌نظامیان و نیروهای نظامی از شهر، تشکیک کرد.

به گزارش العربیه، مروان دماج عضو هیئت نمایندگی دولت یمن در مذاکرات سوئد چهارشنبه 12 دسامبر گفت که چنین پیشنهادی، مشکلات قانونی و سازمانی به وجود می‌آورد و قابل جرا نخواهد نبود. او ادامه داد که موانعی اضافی درباره مرجعیت این سیستم و اختیاراتش به وجود خواهد آمد.

دماج گفت که دولت یمن، به ضرورت خروج شبه‌نظامیان مسلح از شهر الحدیده پایبند است و پیشنهاد می‌کند نیروهای نظامی، به پایگاه‌های خود باز گردند و نیروهای امنیتی وابسته به وزارت کشور، اداره امنیتی شهر را در دست گیرند.

گفت‌وگوهای فشرده در ریمبو سوئد درباره مسائل مختلف از جمله تعز، فرودگاه صنعا، اوضاع اقتصادی و چارچوب مذاکرات، ادامه دارد.

این گفت‌وگوها با فشار دیپلماتیک بین‌المللی همراه است. انتظار می‌رود آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد شمگاه چهارشنبه به منظور فشار بر دو طرف برای رسیدن به نتایج ملموس، به سوئد برسد.

یک دیپلمات غربی به خبرنگار العربیه گفت: «مهم است که دو طرف درباره مسائلی که می‌توانند اجرا کنند، به توافق برسند. نباید وعده‌هایی بدهند که عملی کردن‌شان دشوار است».

این دیپلمات که برای پیش‌برد مذاکرات در جلسات شرکت می‌کند، تاکید کرد که باید دو طرف ضمن «پایبندی به قواعد احترام متقابل» از «اظهارنظرهای تهدید آمیز» پرهیز کنند.