.
.
.

سازمان ملل: موشک‌هایی ساخت ایران در یمن کشف و ضبط شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه نوشته است دو سامانه موشک ضد تانک که ائتلاف حمایت از دولت یمن کشف و ضبط کرده، به نظر می‌رسد در سال‌های 2006 و 2017 در ایران ساخته شده باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش خود مشخص نکرده که آیا کشف این سامانه‌ها، نقض قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به شمار می‌آید که ژانویه 2016 به اجرا در آمد یا نه.

این قطع‌نامه، ایران را از صادرات اسلحه و دیگر تجهیزات جنگی بدون موافقت شورای امنیت سازمان ملل متحد، منع می‌کند.

گوترش در گزارش نیم ساله خود به شورای امنیت درباره اجرای تحریم‌های ایران نوشته است: «دبیرکلی (سازمان ملل) به این نتیجه رسیده که دو سامانه، ویژگی‌های جنگ‌افزارهای ساخت ایران را دارد و نشانه‌های روی آن نشان می‌دهد که در سال‌های 2016 و 2017 ساخته شده باشد».

او ادامه داد: «دبیرکلی همچنین یک موشک زمین به هوای تفکیک شده به صورت جزئی را که ائتلاف ضبط کرده، آزمایش کرد و متوجه شد که ویژگی‌های موشک‌های ساخت ایران را دارد».

منابع دیپلماتیک می‌گویند که قرار است سازمان ملل متحد چهارشنبه تازه‌ترین گزارش گوترش را بررسی کند.

گوترش در گزارش خود افزود که سازمان ملل متحد، اجزای سه موشک بالستیک شلیک شده به سوی سعودی را در روزهای 25 مارس و 11 آوریل 2018 بررسی کرد «و در بخش‌های اصلی، طراحی منطبق با موشک بالستیک ایرانی کوتاه برد قیام-1 را یافت».

او ادامه داد به دلیل نداشتن اطلاعاتی درباره انتقال این موشک‌ها به یمن، سازمان ملل نمی‌تواند مشخص کند که آیا این اقدام نقض قطع‌نامه شورای امنیت به شمار می‌آید یا نه.

شایان ذکر است که ژانویه 2016 سازمان ملل متحد برپایه توافق هسته‌ای منعقد شده میان قدرت‌های جهان و تهران، اکثر تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را لغو کرد، اما تحریم‌های تسلیحاتی همچنان پا برجا است. از سویی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال جاری، باعث شد اجرای بسیاری از تحریم‌ها از سوی این کشور علیه ایران از سر گرفته شود.