.
.
.

دبیرکل سازمان ملل برای حمایت از مذاکرات صلح یمن به سوئد می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نزدیک به مذاکرات صلح یمن میان نمایندگان دولت قانونی و نمایندگان شبه‌نظامیان حوثی شامگاه سه‌شنبه 11 دسامبر 2018 خبردادند آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای حمایت از گفتگوها فردا چهارشنبه وارد ستوکهلم، پایتخت سوئد خواهد شد تا دو طرف را به یافتن راه‌حلی برای توافق و پایان دادن به جنگ تشویق کند.

سازمان ملل در گفتگوهای اولیه بین دولت قانونی و شبه نظامیان روز سه شنبه پیشنهاد کرد که نیروهای هر دو طرف از شهر ساحلی الحدیده خارج شده و کنترل این شهر را به یک نهاد موقت بسپارند. وزیر امور خارجه یمن، خالد الیمانی روز دوشنبه تاکید کرده بود کشورش سپردن مسئولیت حفاظت از صلح در بندر الحدیده به نیروهای سازمان ملل را نمی‌پذیرد، مگر اینکه شهر در اختیار دولت قانونی قرار گیرد.

فرستاده سازمان ملل در امور یمن روز دوشنبه گفت که بندر الحدیده بزرگترین گره در مذاکرات یمن است و توافق درباره سرنوشت این شهر به معنای حل بخش بزرگی از مشکل است.

هیئت‌های نمایندگی دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی سه‌شنبه 11 دسامبر، فهرست‌هایی از اسرا و بازداشت شدگان در نزد خود را در چارچوب مذاکرات جاری در سوئد رد و بدل کردند.

بنا بر گزارش‌ها، هیئت نمایندگی دولت یمن، فهرستی از نام‌های هشت هزار و دویست زندانی ارائه داد در حالی که هیئت نمایندگی شبه‌نظامیان حوثی، فهرستی از هفت هزار زندانی ارائه داد.

برپایه توافق منعقد شده، باید همه اسرا و بازدشت شدگان دو طرف، 45 روز پس از تبائل فهرست اسامی، مبادله شوند.

مارتن گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن شامگاه دوشنبه مساله شهر و بندر الحدیده را «بسیار دشوار» و «بزرگترین گره» توصیف کرد که محور مذاکرات جاری میان طرف‌های یمنی در سوئد را تشکیل می‌دهد.

او ادامه داد که جزئیات توافق مبادلا اسرا میان دولت یمن و حوثی‌ها، طی دو روز آینده اعلام خواهد شد.