.
.
.

مکرون ضمن عذر خواهی از فرانسوی‌ها وضعیت فوق‌العاده اقتصادی اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه شامگاه دوشنبه 10 دسامبر در نطقی خطاب به مردم این کشور، ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده اقتصادی، از بسته‌ای از لوایح قانونی خبر داد که قصد دارد به پارلمان ارائه دهد.

هدف از این اقدام مکرون، آرام کردن خشم معترضان در خیابان است که در هفته‌های اخیر دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات در برخی روزها به خشونت کشیده شد و خسارت‌های فراوان اقتصادی بر جای گذاشت.

مکرون با اشاره به حرکتی که جنبش «جلیقه‌های زرد» نام گرفت، به تظاهرات هفته‌های اخیر پرداخت و گفت که این حرکت متعلق به بخش‌های ضعیف جامعه است. او اذعان کرد که ناخرسندی و خشم مردمی وجود دارد و معترضان، خواسته‌هایی حیاتی دارند.

او اقرار کرد که در برخی از سخنرانی‌ها و اظهار نظرهایش، مرتکب اشتباه شده است. او گفت: «این احساس را در شما به وجود آوردم که به خواسته‌های‌تان اهمیت نمی‌دهم. چه بسا دل برخی از شما را شکستم. بخشی از مسئولیت را می‌پذیرم. در یک سال و نیم گذشته خواسته‌های فرانسوی‌ها را محقق نکردیم».

مکرون در عین حال به این نکته اشاره کرد که این وضعیت و آن‌چه آن‌را «رنج تظاهر کنندگان» نامید، به دیروز باز نمی‌گردد، بلکه به گفته او، «فقرا و کارگران از 40 سال پیش فراموش شده‌اند».

او ادامه داد: «شهروند فرانسوی احساس می‌کند که صدایش شنیده نمی‌شود. این مساله هم به زمان دور باز می‌گردد».

رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: «بدون شک ما در یک سال و نیم گذشته، نتوانستیم راه حل سریع ارائه دهیم. این احساس را به شما دادم که من اهمیت نمی‌دهم. اما امشب می‌خواهم واضح باشم. مشروعیتم از شما سرچشمه گرفته نه از کسی دیگر. باید با یکدیگر راهی برای خروج از این بحران بیابیم».

اعلام وضعیت فوق‌العاده اقتصادی

مکرون ادامه داد: «برای کار در مسیر منافع فرانسوی‌ها نامزد شدم. از این رو وضعیت فوق‌العاده اقتصادی اعلام می‌کنم. می‌خواهیم فرانسه را بسازیم و این امر مگر از راه تلاشی عملی، حرفه‌ای و دانشگاهی، محقق نخواهد شد».

او گفت که از دولت خواسته، بسته‌ای از لوایح قانونی را به پارلمان ارائه دهند تا فرانسوی‌ها بهتر زندگی کنند.

افزایش حد اقل حقوق

مکرون اعلام کرد که در سال 2020، حد اقل حقوق 100 یورو افزایش می‌یابد و در سال 2019 از حقوق‌ها مشمول مالیات نخواهد شد.

او از سازمان‌ها هم خواست پاداش سالیانه را بدون هیچ کم و کاست و کسر مالیات پرداخت کنند.

او تاکید کرد که در دوره اینده، دولت مالیاتی بر اضافه کاری وضع نخواهد کرد. او افزود: «قوانینی منصفانه‌تر می‌خواهیم».

درباره مساله مالیات بر افراد ثروتمند، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: «افراد مرفه باید به مردم کمک کنند. شاید برخی تمایل داشته باشند مالیات بر ثروت اصلاح شود با وجود این‌که از 40 سال پیش این قانون وجود دارد». او ادامه داد: «هر کس سود کسب کند، باید مالیات مناسب بپردازد».

مکرون در پایان گفت: «باید در کشور اصلاحات اجرا کنیم تا بتوانیم به انصاف و عدالت برسیم. می‌خواهیم فرانسه حقوق و کار بسازیم».