فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فرانسه... زخمی شدن 10 نفر از معترضان و بالا گرفتن درخواست‌ها برای کناره‌گیری مکرون

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  10 تن از تظاهرکنندگان جلیقه زرد روز شنبه 8 دسامبر 2018 در درگیری با پلیس فرانسه زخمی شدند و پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان جمع شده در نزدیکی کاخ ریاست‌جمهوری به سوی آنها گاز اشک‌آور پرتاب کرد و خودروهای ضد شورش در نزدیکی طاق پیروزی مستقر کرد.

  درگیری میان جلیقه‌زردها و نیروهای ضد شورش روز شنبه در نزدیکی خیابان شانزلیزه بالا گرفت. معترضان راهپیمایی جدیدی علیه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به راه انداختند.

  پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان حاضر در منطقه شانزلیزه و طاق پیروزی در مرکز پاریس ناچار به استفاده از گاز اشک‌آور شد. وزارت کشور فرانسه اعلام کرد پلیس از صبح روز شنبه بیش از 500 نفر از معترضان را بازداشت کرده است. معترضان با «دیکتاتور» خواندن امانوئل مکرون، خواستار کناره‌گیری او شدند.

  پس از رویارویی خشنونت‌بار پلیس فرانسه و جنبش اعتراضی جلیقه زردها، فرانسوی‌ها نگران به راه افتادن موج جدیدی از خشونت در کشور هستند. دولت فرانسه از روز شنبه آماده‌باش عمومی اعلام کرد. همچنین 69 هزار نیروی پلیس و نیروهای ضدشورش به همراه خودروهای زرهی در سرتاسر فرانسه مستقر شده تا از تکرار حوادث خشونت‌بار هفته گذشته در نزدیکی طاق پیروزی جلوگیری کنند.

  سفارتخانه‌های بسیاری از کشورها از شهروندان خود خواستند که از حضور در پایتخت فرانسه خودداری کرده و سفر خود به پاریس را به تعویق بیاندازند. سفارت ایالات متحده آمریکا از شهروندان این کشور خواست از تجمعات دوری جویند و دولت بلژیک از شهروندانش خواست سفر خود به فرانسه را به تاخیر بیاندازند.

  در پی بالاگرفتن ناآرامی‌ها در فرانسه برج ایفل، موزه لوور، موزه اوورسی، مرکز پومپیدو، مراکز تجاری، سالن اوپرا و دیگر نقاط توریستی پاریس تا هفته آینده تعطیل شدند. تعدادی از بازی‌های فوتبال نیز لغو و تعدادی از ایستگاه‌ها مترو نیز تعطیل شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران