فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا از تلاش‌ برای انعقاد نشست شورای امنیت درباره نقض حقوق بشر در کره شمالی دست کشید

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  دیپلمات‌ها جمعه 7 دسامبر گفتند ایالات متحده آمریکا به دلیل نبود حمایت‌های لازم برای این طرح از تلاش برای برگزاری پنجمین نشست سالانه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره نقض‌های حقوق بشر در کره شمالی در ماه جاری دست کشیده است.

  انعقاد هر نشستی در شورای امنیت نیاز به موافقت حداقل 9 عضو از مجموع 15عضو دائم و غیر دائم این شورای دارد.

  چین هم‌پیمان پیونگ یانگ در 4 سال گذشته نتوانسته بود مانع از انعقاد این نشست شود اما دیپلمات‌ها گفتند که این‌بار تنها 8 کشور عضو شورای امنیت از طرح درخواست برگزاری این نشست حمایت کرده‌اند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز یک مقام آمریکایی تصریح کرد: «اگر نتوانیم این مناقشات مهم را در ماه جاری انجام دهیم امیدواریم در سال آینده برگزاری این نشست را مورد تجدیدنظر قرار دهیم… ایالات متحده آمریکا همچنان نسبت به اوضاع حقوق بشر در کره شمالی عمیقا نگران است».

  کره شمالی هفته گذشته در نامه‌ای خطاب به شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایالات متحده آمریکا را متهم ساخت که علی‌رغم تلاش‌های کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای همکاری جهت تحقق هدف پیونگ یانگ برای خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره، با درخواست از شورای امنیت و به منظور برگزاری نشستی درباره کره شمالی در راستای «تحریک» و «تلاش برای رویارویی» گام بر‌می‌دارد.

  کره شمالی بارها اتهام‌های وارده به خود مبنی بر نقض حقوق بشر را رد کرده است و وخامت اوضاع انسانی در این کشور را به تحریم‌هایی که از سال 2006 تاکنون علیه پیونگ یانگ و به علت برنامه موشکی و هسته‌ای‌اش اعمال شده، مرتبط دانست.

  احتمال می‌رود ایالات متحده آمریکا در ماه ژانویه سال آینده و زمانی که 5 کشور عضو غیر دائم شورای امنیت تغییر کنند، طرح خود برای برگزاری این نشست را مجددا ارائه دهد.

  این دیپلمات‌ها که خواستند نامشان فاش نشود همچنین اظهار داشتند که واشینگتن نسبت به شرایط کنونی در آن زمان فرصت بهتری خواهد داشت تا جهت برگزاری این نشست موافقت 9 تن از اعضای شورای امنیت را با خود همراه کرده و با هر گونه تلاشی برای ممانعت از برگزاری این نشست، مقابله کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران