.
.
.

شورای امنیت آزمایش موشک بالستیک توسط ایران را بررسی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه‌شنبه 5 دسامبر، جلسه‌ای غیر علنی برای بررسی آزمایش موشک بالستیک میان برد ایران برگزار کرد؛ آزمایشی که ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه آن را ناشی از بی توجهی تهران به محدودیت‌های اعمال شده از سوی سازمان ملل متحد علیه برنامه موشکی ایران دانستند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، هیچ کدام از کشورهای عضو شورای امنیت تا کنون به سوی اتخاذ تدابیری علیه ایران به دلیل این آزمایش موشکی پیش نرفت. به نظر می‌رسد هرگونه تلاشیبرای تصویب قطع‌نامه علیه ایران در شورای امنیت، به شکست بیانجامد.

ایالات متحده ایران را متهم کرده که شنبه اول دسامبر، یک موشک بالستیک میان‌برد با قابلیت حمل چند کلاهک جنگی آزمایش کرده است.

پیش آغاز جلسه غیر علنی شورای امنیت، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، از اعضای این شورا خواست «به شکلی گروهی» آزمایش اخیر موشکی ایران را محکوم کرده و آن را «نقض» تعهدات تهران بدانند.

هیلی در این باره گفت: «تازه‌ترین آزمایش موسک بالستیک از سوی ایران، خطرناک و نگران کننده بود اما عجیب نبود».

قطع‌نامه سال 2015 شورای امنیت که در آن توافق هسته‌ای را تصویب کرد، از ایران می‌خواهد توسعه برنامه موشک‌های بالستیک با توان حمل اسلحه اتمی را به مدت 8 سال کنار بگذارد. برخی کشورها می‌گویند که متن این قطع‌نامه باعث شد ایران به آن پایبند نباشد.

کارین پیرس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد که پیشتر به همراه همتای فرانسوی خود خواستار برگزاری این جلسه شده بود هم گفت: «هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که تهران را به سبک شمردن این قطع‌نامه وا دارد».

او خطاب به ایران افزود: «اگر می‌خواهید نشان دهید که شما عضوی مسئولیت پذیر در جامعه جهانی هستید و اگر واقعا صلح و امنیت منطقه برای شما مهم است، نباید این نوع موشک را آزمایش می‌کردید».

هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تهران، قطع‌نامه شورای امنیت را نقض نکرده و موشک‌هایش برای حمل کلاهک‌های جنگی معمولی طراحی شده نه کلاهک‌های اتمی.

این بیانیه افزود: «ایران تا کنون برای به دست آوردن اسلحه اتمی تلاش نکرده و در آینده هم نخواهد کرد».

اما خبرگزاری‌ها به نقل از یک مقام مسئول بلندپایه ایرانی گزارش دادند که گفته است، تهران تمایل دارد برد موشک‌های خود را افزایش دهد. ایران می‌گوید برد کنونی موشک‌هایش به 2 هزار کیلومتر می‌رسد.