.
.
.

ترامپ: «جلیقه زردها» در فرانسه اکنون به نتیجه‌ای رسیدند که من دو سال پیش رسیده بودم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا میان تظاهرات اعتراض‌آمیز «جلیقه زردها» علیه افزایش مالیات سوخت که به مدت دو هفته پاریس پایتخت فرانسه را در نوردید و خروج کشورش از معاهده اقلیمی پاریس برای کاهش میزان تولید دی‌اکسید کربن، ارتباط قائل شد.

ترامپ در توئیتی که شامگاه سه‌شنبه 4 دسامبر در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، نوشت: «اعتراض‌های فراگیر در فرانسه در پی بالا رفتن قیمت سوخت، نشان از درستی تصمیم ایالات متحده در خروج از معاهده پاریس دارد».

او همچنین خطاب به امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه نوشت: «تظاهرکنندگان به همان نتیجه‌ای رسیدند که من دو سال پیش رسیده بودم».

اشاره ترامپ به تصمیمش برای خروج آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس است. او این معاهده را دارای «نواقصی کشنده» دانست زیرا به گفته او، باعث افزایش قیمت سوخت در کشورهای مسئول می‌شود، در حالی که بر روی کشورهای عامل آلودگی در جهان، چشم می‌پوشد.

او ادامه داد که منابعی برای سوخت پاک می‌خواهد، اما دلیلی نمی‌بیند که آمریکایی‌ها، برای پاک کردن آن‌چه کشورهای دیگر آلوده می‌کنند، مالیات بپردازند.

ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه اعلام کرد دولت این کشور افزایش مالیات سوخت را به مدت حدود 6 ماه به تعلیق در می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، فیلیپ در کنفرانسی خبری، از معترضان به قانون جدید مالیات خواست تظاهرات را متوقف کرده و پای میز گفت‌وگو بنشینند.

پیش از این منابع دولتی در فرانسه گفته بود که رئیس دولت سه‌شنبه، تعلیق مالیات بر سوخت را اعلام خواهد کرد. قرار بود این مالیات از ماه ژانویه آینده افزایش یابد.

هدف دولت از تعلیق تصمیم سابق خود، متوقف کردن موج تظاهرات خشونت‌آمیزی است که در روزهای گذشته در پاریس پایتخت فرانسه روی داد. این تظاهرات را معترضان مشهور به «جلیقه زردها» به راه انداخته بودند.

اعلام دولت فرانسه در تعلیق تحریم‌ها پس از مذاکرات روز دوشنبه نخست‌وزیر با احزاب اصلی کشور صورت می‌گیرد.