.
.
.

ناتو: اقدام نظامی روسیه علیه کریمه ثبات منطقه را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو دوشنبه 26 نوامبر گفت که اقدام‌های نظامی روسیه در دریای آزوف و کریه، ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

به زارش خبرگزاری فرانسه، استولتنبرگ که پس از پس از نشست فوق‌العاده ناتو سخن می‌گفت، خواستار آزادی دریانوردان و شناورهای نیروی دریایی اوکراین شد و اقدام روسیه را در توقیف آن‌ها، «بی دلیل» توصیف کرد.

او ادامه داد: «آن‌چه دیروز شاهد آن بودیم، بسیار خطرناک بود. اقدام نظامی روسیه در ریای آزوف و کریمه، ثبات منطقه را تهدید می‌کند».

دبیرکل ناتو گفت: «همه متحدان حاکمیت اوکراین بر تمام مناطق خود را تایید کردند. به کار گیری توان نظامی علیه افراد نیروی دریایی و شناورهای اوکراینی هیچ توجیهی ندارد. از این رو از روسیه می‌خواهیم فورا دریانوردان و شناورهای اوکراینی را که دیروز توقیف کرده بود، آزاد کند».

روز یکشنبه نیروی دریایی روسیه سه شناور جنگی نظامی اوکراینی را در تنگه کرچ توقیف کرد.

کی‌یف با محکوم کردن اقدام مسکو، آن را «اقدامی جنون آمیز از سوی روسیه علیه اوکراین» توصیف و تاکید کرد که «حمله عمدی بود».
در مقابل مسکو، توقیف سه شناور را که اقدامی که طی آن شلیک آتش روی داد و به زخمی شدن 3 دریانورد اوکراینی انجامید، تاکید کرد. ارتش اوکراین اما می‌گوید شمار زخمی‌هایش 6 تن هستند.

مسکو، شناورهای جنگی اوکراینی را به «فعالیت‌های غیر قانونی در آب‌های منطقه‌ای روسیه» متهم کرد.

تنگه کرچ تنها مسیر دریایی میان دریای سیاه و دریای آزوف است و محوری استراتژیک برای روسیه و اوکراین به شمار می‌آید.