.
.
.

27 کشور اروپایی توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را تایید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا روز یکشنبه 25 نوامبر در اجلاس مشترک خود در بروکسل به طور رسمی با خروج بریتانیا موسوم به «برکسیت» از این اتحادیه موافقت کردند.

در نشست بروکسل سران 27 کشور اروپایی در بیانیه‌ای اعلام کردند، شورای اتحادیه اروپا با خروج بریتانیا و ایرلند شمالی از این اتحادیه و از سازمان انرژی اتمی و موافقت کردند.

این اتحادیه موافقت خود را با توافقنامه 600 صفحه‌ای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و همچنین بیانیه 26 صفحه‌ای ضمیمه آن در باره آینده روابط تجاری میان اتحادیه و بریتانیا را اعلام کرد.

پس از 18 ماه مذاکرات که در جریان آن اسپانیا خواستار تضمین‌هایی در مورد نقش این کشور در رابطه با آینده «جبل الطارق» شده بود، رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شرایط خروج بریتانیا را پس از بحث و بررسی تایید کردند. سران اروپا همچنین آینده روابط بین اتحادیه اروپا و بریتانیا را در این اجلاس بررسی کردند.

روزی غمناک برای اتحادیه اروپا و بریتانیا است

ژان كلود يونكر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا روز یکشنبه در نشست سران اروپایی در بروکسل که برای به تصویب رساندن توافقنامه خروج بریتانیا از اتحادیه جمع شده بودند، خروج بریتانیا را به یک «تراژدی» توصیف کرد.

یونکر گفت:«روز بسیار غمناکی است خروج بریتانیا یا هر دولت دیگر از اتحادیه اروپا نه باعث شادی است و نه مایه سرور و جشن، روزی غمناک و یک تراژدی است».

یونکر، افزود:« اطمینان دارد مجلس بریتانیا بسته پیشنهادی برای برکسیت را تایید خواهد کرد».

در همین حال «میشل بارنییه» رئیس هیئت مذاکره کننده اتحادیه اروپا در باره برکسیت گفت، اتحادیه اروپا همچنان شریکی و دوستی خوب برای بریتانیا پس از خروج نیز باقی خواهد ماند .

گفتنی است که خروج نهایی بریتانیا از اتحادیه اروپا هنوز برای نهایی شدن به موافقت مجلس نمایندگان بریتانیا نیاز دارد.

رهبران اروپا طی روز شنبه و یکشنبه از مجلس نمایندگان بریتانیا خواسته‌اند توافق «برکسیت» ارائه شده توسط نخست‌وزیر ترزا می را تائید کند.

روز شنبه پس از برگزاری نشستی 11 ساعته برای پاسخ به درخواست اسپانیا دربارۀ سرنوشت تنگۀ جبل‌الطارق پس از «برکسیت»، سرانجام اعلام شد که توافقات لازم حاصل شده و به این ترتیب نشست روز یکشنبه سران اتحادیه اروپا برای تصویب نهایی پیش‌نویس برکسیت طبق برنامه ثبت شد.

شمار عمده‌ای از نمایندگان مجلس بریتانیا پیش از این مخالفت خود را با طرح برکسیت پذیرفته‌ شده توسط ترزا می ابراز کرده بودند.

به گزارش یورو نیوز، مارک روت، نخست‌وزیر دانمارک، که کشورش شریک تجاری قابل توجه بریتانیا به شمار می‌رود نیز اظهار کرد: «هیچ‌کس برنده نیست. همه بازنده‌ایم اما این توافق یک مفاهمه قابل قبول است که به خانم می فرصتی برای دستیابی به راه حل داده است.»

همچنین دونالد توسک، دبیر اجلاس سران اتحادیه در بروکسل، با اشاره به گفت: «هیچ‌کس دلیلی برای خوشحالی نخواهد داشت، اما دوستان تا به آخر دوست باقی خواهند ماند.».