.
.
.

مجلس سنای آمریکا به نفع قرارداد فروش اسلحه به بحرین رأی داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس سنای آمریکا پنجشنبه 15نوامبر علیه پیشنویس لایحه‌ای رای داد که با هدف تعلیق قرارداد 300 میلیون دلاری فروش اسلحه به پادشاهی بحرین ارائه شده بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها این طرح پیشنویس لایحه که از سوی «رند پال» سناتور جمهوریخواه علیه قرارداد فروش اسلحه به بحرین ارائه شده بود با 77 رأی مخالف در مقابل 21 رأی موافق در مجلس سنای آمریکا، رد شد.

مخالفان رند پال در استدلال خود برای نپذیرفتن پیشنویس این لایحه تاکید کردند که بحرین کشوری همپیمان برای ایالات متحده آمریکا است و پایگاه دریایی آمریکا در بحرین قرار دارد که واشینگتن جهت حفظ منافع خود در منطقه به آن نیاز دارد.

در همین رابطه پادشاهی بحرین اعلام کرد قراردادی به ارزش 912 میلیون دلار جهت خرید 12 فروند بالگرد تهاجمی از نوع AH-1Z Viper را با شرکت هواپیماسازی «بلهلیکوپتر» آمریکا به امضا رسانده است و مرحله اول تحویل این نوع بالگردها در سال 2022 انجام خواهد شد.

سرلشکر ستاد خلبان شیخ حمد بن عبدالله آل خلیفه، فرمانده نیروی هوایی پادشاهی بحرین این خبر را در کنفرانس خبری خود و در حاشیه پنجمین نمایشگاه بینالمللی بحرین در پایگاه هوایی صخیر که با مشارکت چارلز هوپر، مدیر آژانس همکاری امنیتی و دفاعی و میچ شنایدر، رییس اجرایی شرکت هلیکوپترسازی بل آمریکا و جاستین سیبریل، سفیر ایالات متحده آمریکا در منامه برگزار شده بود، اعلام کرد.

فرمانده نیروی هوایی پادشاهی بحرین گفت شاهزاده سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین، معاون فرمانده کل و معاون اول رییس شورای وزیران بحرین همزمان با نمایشگاه بینالمللی هوایی این کشور، این قرارداد خرید را امضا کرده است.

وی درباره این نوع از بالگردهای تهاجمی گفت از جدیدترین و پیشرفتهترین بالگردها در جهان هستند که به توجه به قابلیتها و امکانات جنگی و قدرت مانور عالی خود بر فراز دریا و خشکی به شکل بزرگ و مهمی بر قابلیت‌ها و توانایی‌های نیروهای هوایی پادشاهی خواهند افزود.

وی در ادامه گفت بحرین با افزودن این بالگردهای تهاجمی به نیروی هوایی خود پس از ایالات متحده آمریکا دومین کشوری در جهان خواهد بود که دارای این نوع از بالگردهای تهاجمی است.

فرمانده نیروی هوایی بحرین درباره خدمات ارائه شده از سوی شرکت هواپیماسازی «بلهلیکوپتر» آمریکا به عنوان شرکت سازنده این نوع بالگردها توضیح داد که قرارداد امضا شده با این شرکت شامل ارائه آموزش و خدمات لوجستیک است و خلبانان بحرینی همزمان با آغاز عملیات ساخت این بالگردها آماده گذراندن دورههای آموزش پرواز با این بالگردها خواهند بود.

وی همچنین گفت نیروی هوایی بحرین هم اکنون دارای بالگردهایی از نوع کبرا Cobra است که به آسانی میتوان آنها را به نوع جدید از بالگردها ارتقاء داد.