.
.
.

قیمت جهانی نفت پس از دو هفته کاهش پیاپی 2% افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیمت جهانی نفت روز دوشنبه 2 نوامبر پس از دو هفته کاهش پیاپی، حدود 2 درصد افزایش یافت؛ رویدادی که پس از اعلام سعودی بزرگترین صادر کننده نفت در جهان از نیتش برای کاهش صادرات نفت در ماه دسامبر حاصل شد.

قیمت جهانی نفت از اوایل اکتبر تا کنون، حدود 20 درصد کاهش یافت.

روز دوشنبه قرارداد خرید هر بشکه نفت خام برنت شمال با افزایش 2 درصدی، 71.61 دلار بسته شد. قیمت قراردادهای معوقه نفت خام عرب تگزاس هم 54 سنت یعنی در حدود 0.9 درصد افزایش یافت و هر بشکه، 60.73 دلار فروخته شد.

خالد الفالح وزیر انرژی سعودی یکشنبه اعلام کرده بود که کشورش قصد کاهش روزانه 500 هزار بشکه‌ای نفتخام خود را در دسامبر دارد. این در حالی است که اتحادیه کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) با افق غیر روشنی برای متقاعد کردن دیگر تولید کنندگان به منظور موافقت با کاهش تولید خود روبرو است.

الفالح به خبرنگاران گفت که صادرات نفت خام شرکت سعودی آرامکو، در ماه دسامبر روزانه 500 نسبت به ماه نوامبر کاهش خواهد یافت. او دلیل این اقدام را کاهش موسوی تقاضای بازار عنوان کرد. این میزان کاهش، حد.د 0.5 درصد بازار جهانی نفت را تشکیل می‌دهد.

پیش از این الفالح به العربیه گفته بود: «ما هنوز درباره ادامه مازاد تولید در بازار در سال آینده مطمئن نیستیم. متغییرات زیاد است. باید مقادیر بیشتری از تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها را بشنویم و سپس بر سر یک دیدگاه هم‎نظر شویم».

او ادامه داد: «باید واقع‌نگر باشیم. کشورهای اصلی باید در زمینه متغیرات تولید، آمادگی داشته باشند».

او همچنین درباره آن‌چه برای تولید نفت کشورهایی همچون ایران، لیبی و نیجریه پیش می‌آید گفت: «برخی از این کشورها نمایندگانی در نشست امروز (اوپک) دارند، با برخی دیگر هم تماس خواهیم گرفت تا در جریان دیدگاه‌های‌شان قرار بگیریم».