.
.
.

می: بریتانیا برای آغاز «رابطه‌ای متفاوت» با روسیه آماده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا دوشنبه 12 نوامبر آمادگی کشورش برای «برقراری رابطه‌ای متفاوت» با روسیه را اعلام خواهد کرد چنانچه به گفته او مسکو راه جدیدی را در پیش گرفته و«حملات» ناقض معاهدات و امنیت بین المللی را متوقف سازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترزا می سال گذشته سخنرانی سالیانه خود را غنیمت شمرده تا روسیه را به تعدی نظامی و دخالت در انتخابات که یکی از تندترین انتقادات او از مسکو تا قبل از مسمومیت جاسوس سابق روس در سالزبری بود، متهم کند.

نخست وزیر بریتانیا قرار است امسال در مرکز مالی لندن اعلام کند، اقدامات اتخاذ شده از جمله بزرگترین عملیات طرد هماهنگ شده افسران اطلاعاتی روس اعتقاد او را به اتخاذ «واکنش دسته جمعی» در برابر این گونه تهدیدات، عمیق‌تر کرده است.

بر اساس این گزارش ، ترزا می در بخش‌هایی از سخنرانی خود اعلام خواهد کرد که کشورش به همراه هم‌پیمانان خود همواره برای تحرک به عنوان جامعه جهانی و دفاع از پایگاه‌های خود در نقاط مختلف جهان، آماده است.

نخست وزیر بریتانیا ضمن اشاره به وقایع سال گذشته و تهدیدهای نوظهور از جمله حادثه سالزبری اعلام می‌کند که این تحولات علاوه بر اینکه نشان از چالشی حقیقی دارند که جهان با آن مواجه است، خود نیز بیان‌گر اراده دست جمعی هم‌پیمانان شرکت کننده در چشم‌انداز دفاع از ملت‌ها، ارزش‌ها و نظام‌های دمکراتیک غربی است.

می در سخنرانی خود خواهد گفت:« همان‌طوری که سال گذشته عنوان کردم، این رابطه‌ای نیست که ما خواهان ادامه آن با روسیه باشیم.. همواره درها را برای آغاز رابطه‌ای متفاوت باز خواهیم گذاشت، رابطه‌ای که طی آن روسیه از این حملات که ناقض معاهدات و امنیت بین المللی است، دست بردارد».

در ادامه سخنرانی ترزا می خواهد گفت:« امیدواریم دولت روسیه این روش را در پیش گیرد و اگر این روش را انتخاب کرد، آنگاه ما نیز متقابلا به آن پاسخ خواهیم داد».

نخست وزیر بریتانیا بارها تکرار کرده است که تصمیم بریتانیا در خروج از اتحادیه اروپا به معنی انزوای این کشور نیست بلکه تاکیدی بر این دیدگاه است که لندن به ایفای نقش پر رنگ‌تری در جهان، گرایش دارد.