.
.
.

تلاش چین برای اجبار اویغورهای ترک‌تبار سوئد به خبرچینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش روز جمعه رادیوی فارسی/دری سوئد اویغورهای ساکن این کشور تحت کنترل و تهدید دولت چین قرار دارند. اویغورها اقلیت مسلمان هستند که در ایالت شمال غربی سین کیانگ چین عمدتاً ساکن هستند.

بنا بر این گزارش یوسف، یکی از شهروندان ایغور ساکن سوئد به رادیوی این کشور گفت: «از من خواستند که در مورد اویغورهای ساکن سوئد اطلاعات جمع آوری کنم.»

بخش خبر رادیوی سوئد بر اساس بررسی‌های خود نوشت که «ماموران اطلاعاتی چین تلاش دارند از میان اویغورها در سوئد خبرچین جذب کنند. این تلاش‌ها با تهدید و فشار همراه است. یوسف یکی از افرادی است که ماموران با وی تماس گرفته‌اند.»

این شهروند ایغور ساکن سوئد به رادیوی این کشور گفته است: «آنها خود را به عنوان پلیس امنیتی چین معرفی کردند. می‌خواستند با من در مورد پسرم حرف بزنند.»

به گفته رادیوی سوئد یوسف در ادامه توضیح داده است که پسرش در ایالت سین کیانگ (ترکستان شرقی) در چین در بازداشتگاه‌هایی موسوم به اردوگاه‌های بازآموزی تحت بازداشت قرار دارد. فقط چند روز پس از اینکه پسر یوسف در بهار امسال تحت بازداشت قرار گرفت ماموران با وی در سوئد تماس گرفتند. به گفته یوسف ماموران به وی گفته است که اگر می‌خواهد پسرش آزاد شود پس باید همکاری کند.»

بنا بر این گزارش دولت چین نگران فعالیت جدایی‌طلبان مسلمان ساکن ایالت خودگردان سین کیانگ است. چین در این اواخر اردوگاه‌های بزرگ را ایجاد کرده است که به عنوان مراکز بازآموزی هزاران مرد جوان اویغور را در آن محبوس کرده است. اخیراً رسانه‌ها گزارش‌هایی را از وسعت و گستردگی این برنامه دولت چین منتشر کردند که مورد نگرانی سازمان‌های فعال حقوق بشر قرار گرفته است.

اویغورها از ملل ترک و مسلمان سنی هستند که در ایالت خودگردان سین کیانگ یا ترکستان شرقی ی ایغورستان در شمال غربی چین به مرکزیت اورومچی زندگی می‌کنند.

ایغورها به جز از استان سین کیانگ (ترکستان شرقی) چین؛ بر اساس آخرین آمار سال 2009 میلادی، بخشی از آنها ساکن کشورهای قزاقستان و نیز بخش کوچکتری هم ساکن کشور قرقیزستان هستند.

در ایالت خودمختار سین کیانگ (ترکستان شرقی) همچنین دو اقلیت ترک‌تبار قرقیز و قزاق به نسبت کمتر زندگی می‌کنند.