.
.
.

استقبال ترکیه از اقدام آمریکا در تحت پیگرد قرار دادن 3 تن از رهبران پ.ک.ک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه چهارشنبه 8 نوامبر از تصمیم ایالات متحده آمریکا برای تحت پیگرد قرار دادن 3 تن از رهبران حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و تعیین جوایزی چندین میلیون دلاری در مقابل اطلاعاتی در این زمینه استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها اقدام آمریکا در تحت پیگرد قرار دادن 3 تن از رهبران حزب کارگران کردستان و تعیین جوایزی به این منظور در مقابل ارائه اطلاعاتی درباره آن‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که ترکیه درباره سلسله اقداماتی صورت گرفته از سوی واشینگتن از جمله آن راه‌اندازی گشت‌های مشترک با کُردها در مرزهای شمال سوریه، ابراز نگرانی کرد؛ رویدادهایی که نشان از تیرگی روابط میان آمریکا و ترکیه دارد.

ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 6 نوامبر و در تحولی ناگهانی برای اطلاعاتی درباره رهبران حزب کارگران کردستان جایزه تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سفارت آمریکا در آنکارا و در پی سفر متیو پالمر معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده به ترکیه با صدور بیانه‌ای اعلام کرد جوایز مالی بزرگی را برای اطلاعاتی که منجر به کشف هویت یا مخفی‌گاه رهبران ارشد حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه موسوم به «پ ک ک» شود، در نظر گرفته است.

در این بیانیه آمده است که واشینگتن جایزه‌هایی به ارزش 5 میلیون دلار برای دریافت اطلاعاتی درباره «مراد قریلان» تعیین کرده است.

همچنین آمریکا برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به کشف هویت یا یافتن مخفی‌گاه «جمیل بیک» و «دوران کالخان» شود، به ترتیب 4 و 3 میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

وزارت کشور ترکیه گفت 3 عضو مذکور حزب کارگران کردستان در ترکیه نیز در فهرست «تحت پیگردترین تروریست‌ها» قرار دارند و از سوی این وزارتخانه به عنوان رهبران حزب کارگران کردستان شناخته شده‌اند.

ترکیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، حزب کارگران کردستان را سازمانی تروریستی می‌دانند.

از زمان آغاز اولین عملیات حزب کارگران کردستان در سال 1984 در ترکیه تاکنون بیش از 40 هزار تن کشته شده‌اند.

واشینگتن در هفته جاری و در اقدامی دیگر ترکیه را به طور موقت از پایبندی به تحریم‌های از سرگرفته شده آمریکا علیه ایران معاف کرد.