.
.
.

برای نخستین بار.. دو زن مسلمان به گنگره آمریکا راه یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نظر می‌رسد انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا که در آن همه اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا انتخاب می‌شوند، شاهد شگفتی‌هایی از جمله برای زنان باشد و شاید نتایجی به سود مهاجران نیز به ارمغان آورد.

در حالی که نتایج اولیه حکایت از حفظ اکثریت مجلس سنا توسط جمهوری‌خواهان دارد، رسانه‌های آمریکایی صبح چهارشنبه 7 نوامبر گزارش داده‌اند که دمکرات‌ها به سمت به دست آوردن اکثریت مجلس نمایندگان پیش می‌روند.

اما به نظر می‌رسد دو نام تا مدتی خبرسازد باشند؛ یکی رشیده طلیب نامزد مسلمان فلسطینی الاصل حزب دمکرات است و دیگری الهان عمر، نامزد مسلمان حزب دمکرات و سومالی الاصل.

در حالی که گفتمان مهاجر ستیز تا حدودی در آمریکا بالا گرفته، الهان عمر که پناهجویی سومالیایی است، کرسی مجلس نمایندگان را از منطقه‌ای با اکثریت دمکرات در ایالت مینیسوتا به دست آورد و بدین ترتیب جانشین کیث الیسون می‌شود. او نیز نخستین مسلمانی بود که به کنگره آمریکا راه یافت.

رشیده طلیب از فعالان بخش اجتماعی که متولد دیترویت از والدینی فلسطینی است نیز بدون این‌که رقیبی از جمهوری‌خواهان داشته باشد، موفق به پیروزی در انتخابات مجلس نمایندگان از منطقه خود شد.

بامداد چهارشنبه الهان عمر در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر، از تمام کسانی که او را در مینیسوتا رای دادند، تشکر کرد.
او پیش از آن به رشیده طلیب که در ایالت میشیگان به پیروزی رسیده بود، تبریک گفته بود.

الهان عمر 36 ساله نخستین عضو مجلس نمایندگان با اصالتی سومالی و اولین محجبه در کنگره آمریکا خواهد بود.

او دو سال پیش نخستین آمریکایی سومالی تبار بود که در انتخابات مجلس ایالت پیروز شد. این پیروزی هم‌زمان با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بود که در کمپین انتخاباتی‌اش خواستار منع ورود همه مسلمانان به ایالات متحده شده بود.

اما طلیب در ده‌ها برنامه تلویزیونی و مجله حضور یافته بود. رسانه‌های آمریکای هم را زنی «نترس» و «پیشرو» توصیف کرده‌اند.

او که پدرش در کارخانه ماشین سازی فورد کار می‌کرد، پیشنه‌ای از عبور از موانع دارد. او در سال 2008 نخستین مسلمانی بود که در مجلس قانون‌گذاری میشیگان انتخاب شد.