.
.
.

سازمان ملل: لایه ازون در سال 2060 ترمیم می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش جدید سازمان ملل نشان می‌دهد، لایه ازون تا 2060 به طور کامل ترمیم خواهد شد. طبق این گزارش لایه ازون با نرخ سالانه یک تا 3 درصد در حال ترمیم است.

به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، سه‌شنبه 6 نوامبر، تحقیق جدید سازمان ملل نشان می‌دهد لایه ازون به آرامی در حال بهبود است.

در دهه 1980 میلادی سوراخی در لایه ازون اتمسفر زمین در بالای منطقه قطب جنوب کشف شد. این سوراخ در نتیجه انتشار گازهای گلخانه به وجود آمده است. در نتیجه این سوراخ انبوهی از نور مافوق بنفش به زمین می رسد. این امر با افزایش سرطان پوست مرتبط شناخته شده است.

اما به هرحال به نظر می رسد خسارت وارد شده به لایه ازون بهبود می یابد و در دهه 2060 میلادی این لایه کاملا ترمیم خواهد شد.

تحقیق سازمان ملل در 4 سال برای بررسی اجرای پروتکل مونترال انجام شد. طبق این پروتکل انتشار گازهای مضر برای لایه ازون ممنوع شد. پژوهش مذکور نشان داد در بلندمدت انتشار گازهای گلخانه ای در اتمسفر کاسته شده و لایه ازون استراتوسفریک در حال ترمیم است.

در بخشی از گزارش آمده است: در نتیجه پروتکل مونترال تا حد زیادی از خسارت به لایه ازون در مناطق قطبی اجتناب شده است.

همچنین پیش بینی می شود سوراخ لایه ازون به تدریج ترمیم شود و تا 2060 میلادی به سطحی برگردد که در 1980 میلادی بود. شواهد نشان می‌دهد لایه ازون که بخشی از استراتوسفر است از سال 2000 تاکنون با نرخ یک تا 3 درصد در حاصل ترمیم است.

با چنین روندی تخمین زده می شود لایه ازون در نیمکره شمالی تا 2030 و در نیمه کره جنوبی تا 2050 میلادی بهبود یابد. همچنین این لایه در مناطق قطبی نیز تا 2060 به طور کامل بهبود می یابد.